natoaktual.cz

Ruské letouny simulovaly útok na radar v Norsku, tvrdí šéf tajné služby

13. února 2019  18:08
Formace jedenácti ruských bojových letounů Su-24 měla simulovat útok na radarovou stanici u městečka Vardø na severovýchodě Norska. Šéf norské vojenské zpravodajské služby Morten Haga Lunde dosud utajovaným případem ilustroval zvýšené aktivity ruských sil v Arktidě.  

Ruský letoun Su-24 startuje k úderům z letiště v syrském Hmeimimu | foto: Ruské ministerstvo obrany

K události došlo podle Lundeho před rokem - 14. února. Případ ale šéf norské zpravodajské služby popsal až nyní při zveřejnění výroční zprávy norské tajné služby auditoriu prestižní Vojenské společnosti v Oslo, upozornil deník The Barents Observer.

Skupina jedenácti ruských strojů Su-24 tehdy měla odstartovat ze základny Monchegorsk na poloostrově Kola a pohybovat se nad Barentsovým mořem. Skupina pak podle Lundeho udělala ostrou obrátku o 180 stupňů a zamířila v útočné formaci přímo směrem k ostrovní radarové stanici ve Vardø na severovýchodě Norska.

Fokus 2019

Výroční zpráva norské zpravodajské služby

Přísně střežené zařízení zde provozuje právě norská zpravodajská služba. Vzhledem ke své poloze je místo považováno za ideální pozorovací stanoviště pohybu ruských plavidel, ponorek, letounů i testů balistických v okolí militarizovaného poloostrova Kola, kde sídlí ruská Severní flotila.

Těsně před hranicí norského vzdušného prostoru se pak ruské letouny znovu prudce otočily a zamířily pryč. Scénář byl podle Lundeho velmi podobný jinému simulovanému útoku ruských letounů z března 2017. „Ruská rétorika vůči Norsku ze zostřuje,“ uvedl ředitel zpravodajské služby Lunde s tím, že neexistují žádné náznaky zlepšení vztahů mezi Ruskem a Západem.

Norská vojenská zpravodajská služba ve své výroční zprávě „Fokus 2019“ označila Rusko a Čínu za dvě největší hrozby. Moskva podle tajné služby bude především pokračovat v úsilí oslabit západní instituce.

Rusko bude na severu více vidět

„Hlavním úkolem, jak jej Moskva vnímá, je převést taktické výhody na strategické zisky. Jde o sjednocení relativně konzervativních cílů - strategická, politická a ekonomická stabilita s částečně ofenzívními prostředky, aniž by (Rusko) riskovalo, že se režim zhroutí, nebo že náklady v konfliktu se Západem vystoupají příliš vysoko,“ píše se v obsáhlém dokumentu.

NATO hlásí 137 ostrých startů nad Pobaltím. Ruských záletů loni přibylo

Součástí je podle norských zpravodajců také změna ruského chování v Arktidě, kterou podle zprávy Moskva považuje strategickou kvůli přírodním zdrojům i svému jadernému odstrašení. „Ruské síly budou nadále vyvíjet tlak na Norsko, aby omezilo aktivity NATO v oblastech sousedících s Ruskem a budou nadále používat vojenské prostředky k vysílání signálů,“ konstatuje se ve zprávě.

„Útočné“ ruské simulace na severu pak lze považovat za přímou reakci na zvýšenou přítomnost norských spojenců z NATO v oblasti. Dokument konstatuje, že zpravodajská služba eviduje několik případů ruské konvenční „odrazovací“ taktiky, namířené proti Norsku i NATO včetně simulovaného použití zbraní.

Jako jeden z posledních příkladů zpráva dokládá situaci z loňského podzimu, kdy během rozsáhlého aliančního cvičení Trident Juncture Rusko nasadilo do výcvikové oblasti průzkumné letouny, bombardéry i bojová plavidla. U cvičné zóny pak ruské námořnictvo oznamovalo ostré raketové střelby.

Za velmi znepokojující zpráva uvádí „rušení signálu GPS“, které se během cvičení objevilo v oblastech na severovýchodě Norska a ovlivnilo i civilní letecký provoz.

inc natoaktual.cz
zpět na článek