natoaktual.cz

Vrtulníkové manévry v Česku prověří letce pěti zemí. Budou létat v noci

19. ledna 2019  7:48
Česká armáda připravuje rozsáhlé vrtulníkové cvičení Dark Blade 2019, do kterého se zapojí letci z pěti zemí. Zaměří se při něm nejen na společné mise, ale také na létání s nočním viděním nebo únikové manévry před útočícími stíhačkami. Součástí budou rovněž ostré bojové střelby.  
Bitevní vrtulník Mi-24/35 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Bitevní vrtulník Mi-24/35 Vrtulníky Mi-171Š a bitevní Mi-24/35 Záchranný vrtulník W-3WA Sokol Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Šampionát odstřelovačů. Na Libavé elitní střelci soutěžili ve střelbě z... Vrtulník Mi-24/35 s názvem Alien Tiger 221. letky z Náměšti nad Oslavou během... Formace vrtulníků během cvičení AVENGER-MORAVIAN GRIFFON v Jeseníkách Belgický vrtulník A109 prolétá kolem hradu Sovinec na Bruntálsku během cvičení... Letová ukázka vrtulníků Mi-171Š

Cvičení bude v Česku probíhat od 9. května až do 3. června. Podle posledních informací se do něj zapojí posádky a pozemní personál celkem 22 vojenských vrtulníků z armád a vzdušných sil Belgie, Maďarska, Německa, Slovinska a České republiky.

„Naše základna má s výcvikem podobného rozsahu zkušenosti, vzhledem ke každoročnímu pořádání cvičení Ample Strike. V případě cvičení Dark Blade 2019 jsme ve fázi plánování, kdy se zaměřujeme na specifika cvičení,“ uvedl velitel 22. vrtulníkové základny u Náměšti nad Oslavou Miroslav Svoboda.

Cílem cvičení je prohloubit interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, především pro takzvané mise COMAO (Composite Air Operations), kdy je nasazen velký počet strojů s různými úkoly.

Fotografie

Vrtulníky Mi-171Š a bitevní Mi-24/35
Záchranný vrtulník W-3WA Sokol
Odsun zraněných vrtulníkem během největšího letošního cvičení české armády Cooperative Effort 2011 na Doupově
Bitevní vrtulník Mi-24/35

„Chceme zajistit dostatečnou rozmanitost misí, soustředit se na taktiku a ověření procedur při plánování a provádění misí a také bychom se rádi zaměřili na operace prováděné v nočních hodinách,“ konstatoval Svoboda.

Součástí tak budou transportní lety s nákladem v podvěsu, slaňování z paluby vrtulníků, jeřábování, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícím stíhačům, lety s brýlemi pro noční vidění, a ostré bojové střelby.

Cvičení bude plně řídit česká armáda. Dohlížet na něj bude mezinárodní tým instruktorů a poradců z Evropské obranné agentury (EDA). Ti budou posuzovat, zda se letci během cvičných misí řídí společnými operačními postupy, které agentura pro mnohonárodní vrtulníkové operace vytvořila.

inc natoaktual.cz
zpět na článek