natoaktual.cz

Komunikační linky s Ruskem jsou otevřené. Generálové se potkali v Baku

14. prosince 2018  16:03
I přes další napětí kvůli ruskému ozbrojenému zásahu proti ukrajinským lodím v Kerčském průlivu zůstávají vojenské komunikační linky mezi NATO a Ruskem stále otevřené. Důkazem je schůzka vrchních velitelů Curtise Scaparrotti a Valerije Gerasimova v Baku.  
Vrchní velitel sil NATO Curtis Scaparrotti | foto: NATO Photos

Ke schůzce vrchního velitele sil NATO v Evropě a ruského náčelníka generálního štábu došlo v ázerbájdžánské metropoli ve středu. Stejně jako při předchozím setkání z letošního dubna z ní na veřejnost doposud proniklo jen minimum informací.

Podle krátkého vyjádření americké strany se oba představitelé „dohodli na zachování otevřených vojenských komunikačních linek“.

Máte dva měsíce, varují USA. Pak vypoví smlouvu s Ruskem o raketách

Právě komunikace na vojenské úrovni by podle spojenců měla pomoci předcházet případným nedorozuměním či možným incidentům při vojenských akcích. Mezi témata jednání měla údajně patřit situace v Kerčském průlivu i zvažované odstoupení USA od smlouvy o likvidaci střel středního a kratšího doletu.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Gerasimov vznesl dotazy ohledně posilování vojenské přítomnosti NATO u ruských hranic, „které nepřispívá ke snižování napětí“. Obě strany se také měly navzájem informovat o nejdůležitějších vojenských cvičeních v příštím roce, uvedla ruská agentura Tass.

Na jaře šlo o první schůzku vrchních velitelů od ruské anexe Krymu v roce 2014, kdy Aliance v reakci zmrazila veškerou praktickou vojenskou spolupráci s Ruskem. Mezitím si oba generálové v září ještě telefonovali.

I přes další jednání se ale nedá ani v nejmenším hovořit o „normalizaci vztahů“. O uskutečnění schůzky a tedy pomyslných prvních krocích ke komunikaci usiloval někdejší šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel, který se s Gerasimovem sešel před rokem rovněž v Baku.

Pavel tehdy připustil, že to, co NATO považuje za „jasnou agresi“ (Krym a Ukrajina), vidí Rusko jinak a naopak věří, že jej ohrožuje Aliance.

inc natoaktual.cz
zpět na článek