natoaktual.cz

NATO dodá Ukrajině techniku pro utajenou komunikaci

13. prosince 2018  15:29
Severoatlantická aliance ještě do konce roku dodá Ukrajině techniku pro zabezpečenou komunikaci. Půjde o součást balíčku pomoci v hodnotě 40 milionů eur, potvrdil šéf NATO Jens Stoltenberg po schůzce s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.  

Ukrajinský prezident Petro Porošenko na summitu NATO ve Varšavě | foto: NATO Photos

„Do konce tohoto roku dodáme ukrajinským ozbrojeným silám zařízení pro zabezpečenou komunikaci,“ uvedl Stoltenberg.

Technika pro šifrované utajené spojení bude podle něj součásti balíčku pomoci v hodnotě 40 milionů eur, kterou spojenci Kyjevu poskytují prostřednictvím několika svěřeneckých fondů. Jeden takový je zaměřen pomáhá ukrajinským ozbrojeným silám zlepšit velení, řízení a komunikaci. Další pak jsou zaměřeny na zlepšení námořních schopností, logistiku nebo kybernetickou obranu.

Spor o průliv

Po anexi poloostrova Krym v roce 2014 Rusko přes Kerčský průliv mezi Černým a Azovským postavilo most. Ukrajina i světové společenství anexi poloostrova neuznávají a trvají na možnosti svobodné plavby průlivem, zaručené předchozími dohodami a mezinárodními úmluvami. Průliv je jedinou cestou do několika důležitých ukrajinských přístavů.. Moskva však považuje průliv za své výsostné vody a chce vydávat předem souhlas s každým vplutím do oblasti.

Stoltenberg zároveň znovu vyzval Moskvu, aby neprodleně propustila ukrajinské námořníky a lodě, násilně zadržené u Kerčského průlivu. Ocenil také „klid a zdrženlivost“ Ukrajiny během této krize.

„Neexistuje žádný důvod k tomu, aby Rusko používalo vojenskou sílu proti ukrajinským lodím a námořníkům,“ řekl.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko označil osvobození 24 zajatých Ukrajinců za současnou absolutní prioritu. „Rusko se otevřeně dopustilo nečekaného agrese vůči Ukrajině v mezinárodních vodách. Střelbou proti ukrajinskému plavidlu překročilo Rusko červenou čáru,“ prohlásil.

NATO podle jeho slov bude pokračovat v posílené vojenské přítomnosti v Černém moři, která má zabránit eskalaci napětí. „Uvítali bychom, kdyby NATO zahájilo monitorovací leteckou a námořní misi,“ řekl Porošenko.

Ruská státní agentura TASS dnešní schůzku se slibem dodávek speciální komunikační techniky označila za odpověď NATO na incident v Kerčském průlivu.

Ruští pohraničníci a vojáci tam ostřelovali tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva, kterých se posléze zmocnili a jejich posádky zajali. Moskva dosud všechny výzvy k jejich propuštění odmítla. Mají stanou před soudem za nezákonné překročení ruských hranic.

inc natoaktual.cz
zpět na článek