natoaktual.cz

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

11. prosince 2018  14:29
Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5 miliardy korun. Ministerstvo chce střely nakoupit přes alianční agenturu.  
Střelby z protiletadlového raketového kompletu RBS-70 | foto: Jan Kouba

Obrana plánuje nakoupit munici s označením Mk-3 Bolide. V letech 2020 až 2022 by měli vojáci dostat 150 kusů této munice s případnou opcí na nákup dalších 120 až 200 střel v letech 2023 a 2024.

Dohromady by za ně ministerstvo podle předpokladů zaplatilo až 1,498 miliardy korun bez DPH. Raketovými komplety RBS-70 je vyzbrojen strakonický 25. protiletadlový raketový pluk.

Před měsícem s nimi čeští vojáci chránili německé obrněné jednotky během cvičení Trident Juncture v Norsku.

RBS-70

Přenosný protiletadlový raketový systém krátkého dosahu vyvinutý švédskou firmou Bofors. Ve výzbroji dvacítky zemí po celém světě, včetně Česka. Střela je po výstřelu naváděna na cíl pomocí laserového paprsku. To vyžaduje neustálé sledování cíle a znemožňuje tak třeba vyhledávání nového cíle nebo nabíjení. Výhodou je vysoká odolnost vůči rušení a možnost odpálení střely ještě před zachycením cíle. Obsluhu tvoří 3 lidé. Hmotnost (stojan, zaměřovač, střela) je 87 kg. Maximální dostřel 8 km.

Podle ministerstva obrany bude zakázka vyhlášena prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA). Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má o zakázce ve středu informovat vládu.

Stejnou munici už obrana pro raketové komplety v roce 2014 a 2015 přes agenturu nakupovala. Šlo celkově o zhruba 80 kusů. Už před týdnem ministr avizoval, že obrana nakoupí pro komplety také střely Mk-2. Za 135 kusů zaplatí asi 140 milionů korun. Střely Mk-3 jsou ale rychlejší a mají také větší dostřel.

„Spolu s protileteckými řízenými střelami typové řady Mk-2 jsou Mk-3 Bolide jedinými variantami munice kompatibilními s přenosným protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 i jeho novou generací RBS-70NG,“ citovala agentura ČTK mluvčího ministerstva obrany Jakuba Fajnora. Munice má podle něj doplnit rezervy pro zabezpečení protivzdušné obrany ČR.

inc natoaktual.cz
zpět na článek