natoaktual.cz

Na základně u Náměště spadl armádní bitevník z několika metrů

29. listopadu 2018  12:04,  aktualizováno  12:57
Na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou ve středu havaroval bitevní vrtulník Mi-24/35. Informaci potvrdil Generální štáb s tím, že stroj spadl z výšky několika metrů. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.  
Bitevník Mi-24/35 českých vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Podle mluvčí Generálního štábu Magdaleny Dvořákové došlo k havárii ve středu 28. listopadu v ranních hodinách na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou.

„Incident se obešel bez zranění. Případem se zabývá vyšetřovací komise. Do závěru vyšetřování nebudeme sdělovat bližší podrobnosti,“ uvedla Dvořáková.

Stroj podle informací z Generálního štábu spadl z výšky několika metrů. Podle informací natoaktual.cz k nehodě došlo při takzvaném zátěžovém testu na jednom z vrtulníků.

Stroj se vznesl jen do výšky asi jednoho až dvou metrů a pak se pravděpodobně „roztrhl“ motor. Vrtulník z nízké výšky dopadl na plochu. Části lopatek motoru mají být rozesety po okolí, uvedl zdroj.

Příčiny havárie a výši škody určí podle armády až další vyšetřování incidentu.

Nehody vrtulníků ve službách české armády jsou poměrně vzácné. Naposledy v listopadu 2015 havaroval ve Španělsku při velkém cvičení NATO transportní stroj Mi-171Š. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem. Na jeho palubě bylo pět členů posádky a 11 vojáků speciálních sil. Pět lidí bylo přepraveno do místní nemocnice. Stroj byl vážně poškozen a nebylo možné ho opravit.

inc natoaktual.cz
zpět na článek