natoaktual.cz

Putin pohrozil odvetou, pokud USA vypoví smlouvu o raketách

20. listopadu 2018  7:14
Pokud Spojené státy odstoupí od smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), nezůstane takový krok bez ruské odpovědi, varoval ruský prezident Vladimir Putin. USA chtějí smlouvu z roku 1987 vypovědět, obviňují Rusko z jejího porušování.  
Ruský prezident Vladimir Putin | foto: Kreml

„Rozhodnutí Spojených států o odstoupení z uvedené smlouvy nepochybně nemůže zůstat a nezůstane bez odpovědi z naší strany,“ citovaly Putina ruské agentury.

Putin v pondělí diskutoval o možných ruských odvetných opatření se špičkami ministerstva obrany. Připustil zároveň, že Moskva je připravena nadále o zachování smlouvy s Washingtonem jednat.

NATO s Ruskem řešilo střely středního doletu. Osud smlouvy je nejistý

Záměr vypovědět smlouvu INF ohlásil americký prezident Donald Trump už v říjnu. Ruský prezident Putin tehdy v reakci pohrozil, že pokud USA v Evropě rozmístí nové jaderné zbraně, Rusko bude jednat stejně.

Washington obviňuje Moskvu, že vyvíjí a rozmisťuje nové střely SSC-8, které smlouvu porušují.

Bílý dům formálně tento krok ještě neučinil a evropští spojenci z NATO proto věří, že je stále možné smlouvu „zachránit“. Považují totiž americko-ruskou smlouvu z roku 1987, která vedla k likvidaci střel s doletem 500-5500 kilometrů, za klíčový odzbrojovací dokument, platný už po generace.

„Rusko roky vyvíjelo, vyrábělo, testovalo a také rozmístilo nový raketový systém SSC-8. Tyto střely jsou mobilní. Je těžké je odhalit. Mohou nést jaderné zbraně. Snižují dobu varování na minuty. Snižují práh jaderných konfliktů. A mohou zasáhnout evropská města, jako je Berlín,“ prohlásil před týdnem šéf NATO Jens Stoltenberg.

Ten ujistil, že Aliance nemá v plánu na nové ruské střely reagovat rozmísťováním nových jaderných zbraní na evropském kontinentě.

inc natoaktual.cz
zpět na článek