natoaktual.cz

Propusťte okamžitě ukrajinské námořníky a lodě, vyzvali Moskvu spojenci

26. listopadu 2018  18:42
Severoatlantická aliance považuje nedělní incident v Kerčském průlivu u Krymu za velice vážný. Rusko podle šéfa NATO Jense Stoltenberga proti ukrajinským lodím a námořníků zcela neopodstatněně použilo vojenskou sílu. Spojenci vyzvali Moskvu, aby ukrajinské námořníky a lodě neprodleně propustila.  
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

„Neexistoval důvod pro použití vojenské síly proti ukrajinským lodím a námořníkům. Vyzýváme proto Rusko, aby okamžitě propustilo zadržované ukrajinské námořníky a lodě,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po pondělním jednání Komise NATO-Ukrajina.

O mimořádnou schůzku s velvyslanci NATO požádal ráno telefonicky ukrajinský prezident Petro Porošenko. Všichni spojenci podle Stoltenberga vyjádřili plnou podporu územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

K incidentu mezi Ruskem a Ukrajinou došlo v neděli,když ruské speciální jednotky zadržely u Kerčského průlivu tři lodě ukrajinského námořnictva. Rusové na plavidla dokonce stříleli a tři námořníky zranili.

„Viděli jsme, jak střílejí na ukrajinské lodě. Viděli jsme, jak se plavidel zmocnili a zajali námořníky. A viděli jsme také, že někteří ze zajatých byli zraněni,“ konstatoval Stoltenberg.

Varoval přitom, že pokračující ruská militarizace anektovaného Krymu a Černého a Azovského moře dál ohrožuje ukrajinskou nezávislost a podkopává stabilitu v celém širším regionu.

„Vyzýváme proto Rusko, aby zajistilo neomezený přístup do ukrajinských přístavů a umožnilo volnou plavbu pro Ukrajinu v Azovském moři a Kerčským průlivem,“ řekl Stoltenberg. Zároveň obě strany vyzval ke klidu a zdrženlivosti.

Incident je podle něj připomínkou, že na Ukrajině stále od roku 2014 probíhá válka. „Rusko musí ukončit svou podporu militantním skupinám a stáhnout veškeré své síly z území Ukrajiny. Spojenci neuznají nelegální a nelegitimní anexi Krymu,“ dodal.

inc natoaktual.cz
zpět na článek