natoaktual.cz

Kvůli novým ruským střelám jaderné zbraně nerozmístíme, ujistil šéf NATO

13. listopadu 2018  10:12
Na vývoj, výrobu a nasazování nových ruských střel SSC-8 nebude NATO reagovat rozmístěním nových jaderných zbraní na evropském kontinentě. V Berlíně to prohlásil šéf Aliance Jens Stoltenberg. Varoval ale, že nové ruské zbraňové systémy ohrožují strategickou stabilitu celého euroatlantického prostoru.  
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Stoltenberg zopakoval, že americko-ruská Smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu z roku 1987 (INF) byl po generace klíčovým odzbrojovacím dokumentem. Nové ruské střely však jeho další budoucnost vážně ohrožují.

„Rusko roky vyvíjelo, vyrábělo, testovalo a také rozmístilo nový raketový systém SSC-8. Tyto střely jsou mobilní. Je těžké je odhalit. Mohou nést jaderné zbraně. Snižují dobu varování na minuty. Snižují práh jaderných konfliktů. A mohou zasáhnout evropská města, jako je Berlín,“ prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg v německé metropoli, kam přijel na bezpečnostní konferenci.

NATO s Ruskem řešilo střely středního doletu. Osud smlouvy je nejistý

Připomněl, že Rusko teprve nedávno po „letech popírání“ uznalo existenci takové střely. Vyzval Moskvu, aby zajistila „plné dodržování“ této smlouvy a zároveň ujistil, že NATO nemá v plánu na nové ruské střely reagovat rozmísťováním nových jaderných zbraní na evropském kontinentě, pokud letitá smlouva INF pozbude platnost.

„NATO nemá v úmyslu nasadit nové jaderné střely v Evropě, ale jako Aliance jsme zavázáni zajistit bezpečnost všech spojenců. Není možné beztrestně porušovat smlouvy o kontrole zbraní, protože to podkopává důvěru ve kontrolu zbraní obecně,“ řekl.

Smlouva INF

Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty

  • Podepsána v roce 1987, dosáhla likvidace 2692 nosičů-raket. Podepsal ji tehdejší prezident USA Ronald Reagan s vůdcem SSSR  Michailem Gorbačovem
  • Obě země se zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500-5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, což byl do té doby bezprecedentní krok
  • Před podpisem smlouvy měly Spojené státy v západní Evropě rozmístěné rakety v západním Německu, Belgii, Itálii, Nizozemsku a Británii. Sovětský svaz měl své rakety v NDR, Bulharsku a Československu 
  • V Československu byly rakety umístěny v prostoru Hranic na Moravě s odpalovacími základnami v Přáslavicích, Staré Vodě a Zeleném Kříži

Stoltenbergova výzva přichází poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy chtějí dohodu o likvidaci raket středního a kratšího doletu vypovědět. Bílý dům formálně tento krok ještě neučinil a evropští spojenci proto věří, že je stále možné smlouvu „zachránit“.

Rusko porušování smlouvy odmítá a obviňuje naopak Spojené státy v souvislosti s budování protiraketového deštníku. Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Rusko bude reagovat „recipročně“, pokud budou v Evropě umístěny nové americké jaderné střely. A všechny evropské země, na jejichž území budou rozmístěny, se podle Putina vystavují nebezpečí možného odvetného úderu ze strany Ruska.

Stoltenberg připomněl, že na nové ruské střely upozorňovali američtí představitelé na různých úrovních nejméně třicetkrát a to už za éry prezidenta Baracka Obamy. Připustil, že jednou z možností, jak zajistit pokračování smlouvy INF, je zapojení dalších zemí.

„Čína, ale také Severní Korea, Írán a další země mají své raketové programy, které by porušovaly smlouvu INF, kdyby byly součástí smlouvy. Takže jsme přesvědčeni, že internacionalizace těchto dohod by byla prospěšná,“ konstatoval.

inc natoaktual.cz
zpět na článek