natoaktual.cz

Největší cvičení NATO od studené války končí. Další začíná v Polsku

7. listopadu 2018  20:02
V Norsku skončila hlavní fáze největšího cvičení Severoatlantické aliance od konce studené války. Do manévrů Trident Juncture se zapojilo přes 50 tisíc vojáků z 31 zemí včetně Česka. "Je to důkaz, že NATO je jednotné, má vůli a schopnosti," zhodnotil americký admirál James Foggo, který cvičení řídil.  
Formace 24 plavidel NATO na závěr cvičení Trident Juncture v Norsku | foto: DVIDS
galerie Kanadští potápěči na cvičení Trident Juncture v Norsku Kanadští vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Polární záře z paluby dánské lodi HDMS Esbern Snare na cvičení Trident Juncture... Němečí a američtí vojáci na cvičení Trident Juncture v Norsku Cvičení Trident Juncture v Norsku Formace 24 plavidel NATO na závěr cvičení Trident Juncture v Norsku Cvičení Trident Juncture v Norsku Cvičení Trident Juncture v Norsku Polární záře z paluby americké velitelské a řídící lodi USS Mount Whitney na...

Pro Norsko to byly největší vojenské manévry od osmdesátých let. „NATO je páteří norské obrany,“ konstatoval velitel norských sil Haakon Bruun-Hanssen. Upozornil na tvrdé klimatické podmínky, které panovaly v některých oblastech, kde alianční jednotky v uplynulých týdnech cvičily.

„Byl to záměr. Spoléháme na to, že zvládneme klima a cvičení v chladu, sněhu a dešti, pokud chceme mít důvěryhodný odstrašující efekt,“ řekl. Následující dny budou podle něj asi nejnáročnější fází cvičení – dostat všechny zahraniční vojáky a jejich techniku domů.

Fotografie

Americká výsadková loď USS Iwo Jima během cvičení Trident Juncture v Norsku
Rozmrazování letounu F-16 amerického letectva na základně Kallax ve Švédsku během cvičení Trident Juncture
Kanadští potápěči na cvičení Trident Juncture v Norsku
Cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku. Belgický letoun F-16

Opět půjde o velkou logistickou operaci, stejně jako před cvičením. Spojenci do Norska přivezli na 10 tisíc vozidel včetně tanků a obrněnců. Většina poputuje obřími nákladními trajekty po moři. Poslední by měly vyplouvat až počátkem prosince.

Hlavní část cvičení Trident Juncture začala 25. října. Česko do Norska vyslalo dvousetčlennou jednotku tvořenou převážně vojáky z 25. protiletadlového raketového pluku.

Vyzbrojeni protiletadlovými komplety RBS-70 byli Češi doslova první linii. Za úkol měli chránit tankové jednotky i taktické velení německé 9. obrněné brigády před vzdušnými útoky.

Námětem největšího cvičení NATO od konce studené války byla kolektivní obrana při napadení jednoho ze členů. Cvičných operací se účastnilo přes 50 tisíc vojáků z 31 zemí – všech členských států NATO a také Švédska a Finska. Dílčí části cvičení probíhaly právě ve Finsku a Švédsku a také na Islandu.

„Naučili jsme se zde hodně,“ prohlásil na závěr cvičení americký admirál James Foggo, který cvičení řídil. Podle něj cvičené operace ukázaly, že NATO je jednotné, má vůli a schopnosti.

Prakticky hned po skončení aliančního cvičení v Norsku začíná další multinárodní cvičení v Polsku. Pod názvem „Anakonda 18“ se do něj zapojí přes 12 tisíc vojáků na polském území a dalších zhruba 5 tisíc v Litvě, Lotyšsku a Estonsku. Potrvá až do 6. prosince a zapojí se do něj vojáci z desítky zemí. Má prověřit obranné operace před konvenčními i hybridními hrozbami.

inc natoaktual.cz
zpět na článek