natoaktual.cz

Přes sto letounů dělá ze Dnů NATO v Ostravě světovou show

28. září 2018  12:13
Dny NATO v Ostravě z lokální akcičky uprostřed města, kam se zastavili lidé cestou z práce, vyrostly v jednu z největších armádně-bezpečnostních akcí v Evropě.  
Letecká technika na Dnech NATO v Ostravě 2018 | foto: natoaktual.cz

Když se v roce 2001 na výstaviště Černá louka fakticky přímo v centru Ostravy v páteční odpoledne snášeli z vrtulníku výsadkáři, diváci měli tehdy „po šichtě“ možnost vidět na travnatém palouku a v jeho okolí speciální armádní a záchranářskou techniku, výstroj a výzbroj zvláštních a průzkumných jednotek, vybavení policie, likvidaci požáru auta i zásah protiteroristického komanda nebo vyhledávání drog.

OBRAZEM: To nejlepší ze Dnů NATO v Ostravě

Přišlo jich 10 tisíc. O rok později o poznání nabitější program sledovalo už o 5 tisíc lidí více. Mělo to své kouzlo do té doby nevídaného.

„Netušili jsme, do jakých rozměrů se akce může během let rozrůst. Byli jsme hrdí, že jsme dokázali dát dohromady ukázky práce policistů, záchranářů a hasičů, říkali jsme si, jak je skvělé, že jsme tehdy dokázali do Ostravy dostat i speciální jednotku z Polska. Program začínal ve tři odpoledne, končil v šest,“ vzpomněl zakladatel Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci každoročně organizuje.

Pak se Den NATO od roku 2003 přestěhoval na ostravské letiště v „nedalekém“ Mošnově, aby se rok od roku postupně proměňoval a bobtnal přes první letecké ukázky zahraničních účastníků a odvážnější akce na zemi v unikátní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR a stal se tak největších akcí svého druhu v Evropě s více jak dvousettisícovou návštěvností a účastí techniky dvacítky zemí z celého světa.

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Víkendovou show, o které mimochodem specializovaný letecký server The Aviationist aktuálně píše, že „obstojí i ve srovnání s klasickými airshow“ včetně pomyslné světové jedničky Air Tattoo v britském Fairfordu. „Stále existuje naděje, že letecké přehlídky mohou být velmi dobré a zanechat pozitivní dojem. Dny NATO nastavily laťku vysoko,“ píše recenzent.

Přes sto letounů a typy jejich určení by letos dohromady dalo docela slušně vyzbrojené letectvo. Od bombardérů, stíhaček a bitevníků přes průzkumné stroje, cvičná letadla a letouny pro elektronický boj až po transportní stroje nebo létající tankery.

inc natoaktual.cz
zpět na článek