natoaktual.cz

Století Československa připomene průlet historických i současných letounů

6. září 2018  10:18
Unikátní průřez stoletím Československa a především jeho letectva chystají organizátoři blížících Dnů NATO v Ostravě. Mimořádný průlet formace 16 různých typů historických i současných letounů za tónů Smetanovy Vltavy bude jedním z vrcholů oslav vzniku republiky.  
Schéma slavnostního průletu ke 100. výročí vzniku Československa na Dnech NATO v Ostravě | foto: natoaktual.cz

Tradiční Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR 15. a 16. září ostravském letišti v Mošnově budou vedle pražské vojenské přehlídky nejvýznamnější veřejnou akci v celé České republice zaměřenou na připomenutí stého výročí vzniku Československa a jeho ozbrojených sil.

Výjimečný ročník největší armádně-bezpečnostní akce v Evropě letos návštěvníkům nabídne jedinečné setkání současné a historické vojenské techniky, jehož součástí bude historický průlet mapující vývoj českých vzdušných sil za posledních sto let.

Do formace se za tónů Vltavy Bedřicha Smetany zapojí na úvod víkendu 16 různých typů letounů a vrtulníků. Od nejstarších historických strojů Avia B-534, Harvard nebo Spitfire přes MiG-15 až po současné gripeny.

„Tento průlet poskytne výjimečný pohled na jednotlivé historické etapy, kterými si československé letectvo prošlo, včetně současné letecké techniky,” vyzdvihl velitel Vzdušných sil Petr Hromek.

Pohromadě tak bude možné spatřit řadu typů letounů, jež se významně zapsaly do historie našeho letectví.

„Například cvičný letoun Harvard Mk.II a stíhací Spitfire Mk.XVI připomenou hrdinství našil letců za druhé světové války, druhý zmíněný typ navíc i poválečnou obnovu našeho letectva,” konstatoval letecký expert a šéfredaktor časopisu Letectví a kosmonautika Jan Čadil.

Zároveň na zemi budou moci diváci zhlédnout unikátní vystoupení historických i současných tanků a pozemní techniky.

Nebe zaplaví statisíce vlčích máků

Součástí připomenutí stého výročí od založení Československa a jeho ozbrojených sil bude také speciální průlet vojenského letounu Bronco, který do okolí areálu shodí 200 tisíc symbolických vlčích máků.

„Tímto pietním aktem chceme vyjádřit úctu všem obětem válečných konfliktů uplynulého století, kdy právě vlčí máky představují symbol padlých vojáků již od dob první světové války,” vysvětlil Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti pořádá.

Stoleté výročí se však bude odrážet napříč celým víkendovým programem Dnů NATO v Ostravě. V rámci statické expozice bude díky spolupráci se Slezským zemským muzeem věnován rozsáhlý prostor historické vojenské technice i jejím replikám.

Ty společně s nejmodernějšími stroji budou ilustrovat technologický pokrok, jímž si československé a následně české ozbrojené síly prošly. K vidění bude například slavný československý tank LT-38, sovětský tank T-34 či repliky letounů Jak-3 a Spitfire Mk.IX.

Projevu respektu a úcty se zároveň dočkají i soudobí příslušníci ozbrojených sil a bezpečnostních složek. „V rámci Dnů NATO chceme zdůraznit, jak důležitá je úloha záchranářů, policistů, vojáků a všech, díky kterým se můžeme cítit bezpečně,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Temný sokol přiletí na Dny NATO v Ostravě. Pilotuje ho Darte Vador

Letos poprvé proto udělí ocenění určené výjimečným osobnostem za významný přínos pro zajištění bezpečnosti nebo záchranu lidského života. „Věřím, že tato ocenění vyjádří respekt a uznání lidem, které je na místě nazvat novodobými hrdiny,“ dodal.

Podle náměstka ostravského primátora Zbyňka Pražáka půjde o skvělou příležitost vidět nejmodernější techniku i stroje, s nimiž „byli naši dědové a pradědové odhodláni hájit svou samostatnost a svobodu, tedy hodnoty, které ani v dnešních dnech nemůžeme a nesmíme považovat za samozřejmé“.

Speciálním partnerem jsou USA

Na mošnovském letišti letos představí soudobou techniku 21 zemí. Ostravské letiště tak celkově zaplní více než 100 letounů a desítky kusů techniky pozemní. Víkendový program pak během 16 hodin poskytne přes 60 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

Premiéra v dosavadní historii Dnů NATO čeká Chorvatsko, které do Ostravy posílá akrobatický tým „Křídla bouře“ na strojích PC-9M.

Role speciálního partnerského státu se zhostí Spojené státy. Ty se na mošnovském letišti pravidelně prezentují již od roku 2007, letos však poprvé i s pozemní obrněnou technikou. „Účast USA jakožto zvláštní partnerské země je zároveň určitým symbolem vzhledem k míře, jakou se Spojené státy zasloužily o vznik samostatného Československa,“ ocenil Pavlačík.

USA budou speciálním partnerem Dnů NATO v Ostravě, oznámil King

Statická expozice USA se tak ponese v duchu premiér, kdy zmíněnou pozemní obrněnou techniku budou zastupovat tank M1 Abrams, bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley a kolový obrněný transportér Stryker.

Ty společně s dvojicí bitevních vrtulníků AH-64 Apache poskytnou jednotky americké armády nasazené v Evropě. Návratu se dočkají také divácky oblíbení letečtí obři v podobě strategického bombardéru B-52 Stratofortress a tankovacího letounu KC-135 Stratotanker. Na stojánce je doplní přímo z Arizony dva stíhací letouny F-16.

Americká letecká technika bude zastoupena také víceúčelovým vrtulníkem UH-1Y Venom, který patří mezi možné kandidáty pro zařazení do výzbroje české armády. Premiéru na Dnech NATO zajistí jeho výrobce a zároveň hlavní partner akce Bell Helicopter a jenž bude na mošnovské letiště dopraven letounem C-17 Globemaster přímo ze Spojených států.

Nejedná se navíc o jediný stroj, jehož provozovatel využije strategické letecké přepravy speciálně pro účely Dnů NATO. Stejným způsobem dorazí také bojové vozidlo pěchoty Lynx od firmy Rheinmetall, s nímž přiletí až z daleké Austrálie dopravní letoun An-124 Ruslan. Také obrněnec Lynx patří mezi možné nástupce dosluhující obrněné techniky české armády.

inc natoaktual.cz
zpět na článek