natoaktual.cz

Ostatky padlých vojáků jsou z Afghánistánu doma. Speciál doprovodily gripeny

8. srpna 2018  10:41,  aktualizováno  17:42
Z Afghánistánu krátce po 16 hodině přistál na ruzyňském letišti vojenský speciál s ostatky tří vojáků, kteří zahynuli v neděli při sebevražedném útoku u základny Bagrám. Nad územím Česka letoun doprovázely stíhačky Gripen. Úctu padlým vojáků pak vzdali představitelé státu, armády i veřejnost.  
Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu | foto: AČR
galerie Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný... Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v... Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v...

Armádní speciál odstartoval z bagrámského letiště v 9:45 a v Praze přistál krátce po 16 hodině. Nad republikou letoun doprovázely stíhačky Gripen. Přesně v poledne se po celé zemi rozezněly sirény a při přistání letounu pak také zvony v kostelích a katedrálách.

„Pro armádu je návrat našich hrdinů důležitý. Vezeme je domů, do vlasti, k jejich rodinám se všemi poctami, které jim náleží,“ uvedl první zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun.

„Udělali jsme to nejmenší, co jsme pro naše padlé vojáky mohli udělat. Vojáků se to dotklo, na druhou stranu takové události stmelují jednotku i celou armádu,“ řekl.

Tři čeští vojáci padli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu

Před odletem se s padlými kolegy - rotným Martinem Marcinem a desátníky Kamilem Benešem a Patrikem Štěpánkem rozloučili ostatní vojáci české jednotky v Bagrámu. Tři čeští vojáci zahynuli v neděli nad ránem při pěší patrole v okolí základny, když se před nimi odpálil sebevražedný atentátník.

„Byl to důstojný akt, rozloučení s hrdiny. Bylo vidět, že se loučí s kamarády. Velmi emotivní chvíle,“ konstatoval kaplan Vladimír Hudousek, který za vojáky do Afghánistánu speciálem letěl.

Jednotka střežící bagrámskou základnu od neděle kvůli tragické události nevyjíždí na patroly po okolí. Do operačního tempa se vrátí zřejmě v příštích dnech. „Buďte ostražití a nepolevujte v plnění operačních úkolů. Dokažte, že ani takováto tragická událost nemůže naši jednotku zlomit,“ vzkázal vojákům velitel 42. mechanizovaného praporu z Tábora Daniel Cekul, jehož vojáci tvoří jádro jednotky.

Jednotku podle něj pochopitelně událost zasáhla. Přišli o své kamarády a spolubojovníky, ale tragédie je prý nezlomí. „Nejdříve je to vztek, že v danou chvíli nemůžete udělat vůbec nic. Přemýšlíte nad zákeřností a zbabělostí nepřítele, který útočí tímto způsobem,“ dodal. „Nejsou zlomení, jsou odhodlaní splnit úkol. Jsou smutní, to ano, ale jednotka zůstává silná“.

Fotografie

Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu
Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu
Loučení s padlými českými vojáky na letišti v afghánském Bagrámu
Pieta na základně Bagrám v Afghánistánu za tři české vojáky, kteří padli v neděli 5. srpna 2018 při útoku sebevražedného atentátníka

Po přistání speciálu na ruzyňském letišti následoval pietní ceremoniál. Kromě rodin a příbuzných přijeli také prezident Miloš Zeman jako vrchní velitel ozbrojených sil, premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Jan Hamáček, ministr obrany Lubomír Metnar, velení armády či kardinál Dominik Duka.

„Prožíváme ztrátu našich zemřelých vojáků. Je to ztráta, která nás připravuje o inteligenci, srdce, vůli, o někoho, kdo jednal spravedlivě a krásně,“ řekl ve smuteční řeši hlavní kaplan Jaroslav Knichal.

Rozloučit se přišli i vojáci 42. mechanizovaného praporu z Tábora, kde vojáci sloužili. Smuteční slovo u rakví pronesl hlavní vojenský kaplan Jaroslav Knichal a poté následovala státní hymna.

Kolona pohřebních vozů se v doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie vydala do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Lidé mohli vzdát poctu zesnulým vojákům na Evropské třídě a Vítězném náměstí.

Termíny pohřbů zatím nejsou známé. Rodiny souhlasily, že na všech rozloučeních se uskuteční vojenské pocty. Ministr obrany Lubomír Metnar ve středu trojici vojáků povýšil do hodností štábních praporčíků.

„Došlo k tragédii, které lze jen těžko zabránit ve službě v armádě. Položili životy i za nás, za naše bezpečí. Bylo to hodně emotivní a zasáhlo mě to,“ řekl Metnar po ceremoniálu.

Pozitivně ho prý překvapila reakce českých občanů. Jde podle něj o signál, že lidé vnímají důležitost úkolů, které armáda v zahraničí plní. „Budeme pokračovat. Nic se nemění na našem boji s mezinárodním terorismem,“ dodal  a slíbil, že jeho první cesta za českými vojáky povede právě do Afghánistánu. Bude to v následujících týdnech.

V zemi vznikla pietní místa

Na několika místech v zemi vznikla bezprostředně po tragické události pietní místa. Například před budovou generálního štábu v Praze nebo v Mokrouších na Plzeňsku, odkud pocházel Štěpánek.

Dívčice na Českobudějovicku, kde bydlel Marcin s rodinou, zvažují, že vyrobí pamětní desku, která ho bude připomínat. Hluboká nad Vltavou, kde žil Beneš, nabídla rodině, aby si vybrala na hřbitově jakékoli místo, kde bude pochovaný.

Podle předsedkyně výboru Vojenského fondu solidarity Lenky Šmerdové se téměř okamžitě po oznámení úmrtí vojáků vzedmula vlna solidarity. Fond proto uspořádal mimořádnou sbírku. Příspěvky mohou lidé posílat na účet číslo 44665522/0800 s variabilním symbolem 918 nebo cestou dárcovské SMS podle toho, jakou částku se rozhodnou věnovat, ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

Do středy přispělo do fondu 828 dárců celkovou částkou 1 043 428 korun a dále bylo doručeno 3 122 dárcovských sms ve výši 220 228 korun.

inc natoaktual.cz
zpět na článek