natoaktual.cz

Poplach pro maďarské gripeny. Startovaly k 28 letounů najednou

29. května 2018  21:40
Vcelku kuriózní poplach zaznamenaly v pondělí maďarské vzdušné síly. Pohotovostní stíhačky JAS-39 Gripen musely vystartovat ke skupině 28 ultralehkých letounů, která bez povolení a bez komunikace s řízením letového provozu vstoupila do maďarského vzdušného prostoru na jihozápadě země.  
Letoun JAS-39 Gripen maďarských vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Šlo o 14 ultralehkých letounů a 14 helikoptér, které se dostaly do maďarského vzdušného prostoru cestou z Francie do Rumunska. Informovala o  tom agentura MTI s odkazem na maďarské ministerstvo obrany.

letouny nekomunikovaly s řízením letového provozu a musely k nim vystartovat pohotovostní stroje Gripen. Po identifikaci se pak stíhačky vrátily na mateřskou základnu v Kecskemétu a ultralehké stroje přistály na letišti Balatonkeresztúr na západě Maďarska. incident vyšetřuje místní policie.

Pohotovostní stroje startují většinou v případě, když letoun nemá letový plán, nekomunikuje s řízením letového provozu či nemá zapnutý takzvaný automatický odpovídač.

Zařízení umožňuje automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytující základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce. Když je však transpondér vypnutý, středisko řízení letového provozu takový letoun bez identifikace označuje za neznámý cíl a startují k němu pohotovostní stíhačky.

inc natoaktual.cz
zpět na článek