natoaktual.cz

Jste v první linii, slyšeli obecní strážníci od policejního prezidenta

12. dubna 2018  18:42
Sdílení informací a koordinace v případě mimořádných událostí je podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého do budoucna naprosto klíčovým úkolem pro Policii ČR a obecní a městské policie. "Jste v první linii," řekl na konferenci obecních policistů ze tří zemí v Olomouci.  

Policejní prezident Tomáš Tuhý na konferenci obecních policií z Česka, Polska a Slovenska v Olomouci | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Do hanácké metropole přijely na dvě stovky zástupců obecních a městských policií z Česka, Slovenska a Polska. Až do pátku řeší aktuální témata spojená s jejich prací. Od drogové problematiky, přes legislativu až po trendy v moderních technologiích.

„Evropu ovládá teror, nelegální migrace, kybernetické hrozby. Koordinace v případě mimořádných událostí bude naprosto zásadní,“ řekl na konferenci v prostorách Právnické fakulty policejní prezident Tomáš Tuhý. Policejní prezidium proto do Olomouce vyslalo hned několik svých expertů, aby kolegům z obecních policií předali nové informace.

Zejména pokud jde o možné útoky na takzvané „měkké cíle“, tedy v nákupních centrech, náměstích, na koncertech, stadionech. Podle Františka Kuneše z ředitelství pořádkové policie jsou „měkké cíle“ pro útočníky lákavé.

„Mají velmi slabé zabezpečení a útočníci chtějí medializaci a útokem na civilisty ji zaručeně získají,“ uvedl s tím, že stoprocentní ochrana takových míst prakticky neexistuje.

Stát ztratil schopnosti

Za nezbytné označila v tomto ohledu, především s hrozbou teroristických a hybridních útoků, propojení s obecními policiemi šéfka strategických projektů a krizového řízení ministerstva vnitra Eva Romancovová.

„Pětadvacet let nebylo potřeba se tímto vlastně zabývat a stát tak proto ztratil určité schopnosti,“ uvedla.

Mezi stěžejními projekty pro vnitřní bezpečnost jmenovala zodolnění společnosti vůči hybridním hrozbám - od šíření dezinformací, přes kyberbezpečnost až po obranu před vlivovými operacemi zahraničních mocností včetně ovlivňování voleb.

V souvislosti s nedávnými podezřeními s ovlivňování voleb například v USA a dalších zemích má podle ní Česká republika jednu nespornou výhodu. „Nemá dosud například možnosti elektronického hlasování. Hackeři nemají způsob, jak přímo do výsledků zasáhnout,“ konstatovala. Volby přesto podle ní budou představovat do budoucna jeden z cílů, na který se bude útočit.

Fotografie

Konference obecních policií z Česka, Polska a Slovenska v Olomouci
Konference obecních policií z Česka, Polska a Slovenska v Olomouci
Konference obecních policií z Česka, Polska a Slovenska v Olomouci
Konference obecních policií z Česka, Polska a Slovenska v Olomouci

Ohledně vlivových operací jmenovala konkrétně Čínu, která se podle zpráv tajných služeb snaží různými způsoby včetně cest na konference, stáže nebo exkurze dostat do přízně například vyšších úředníků a pak od nich získávat zpravodajské informace.

Stát podle ní doposud nemá systém komplexního a systematického rozpoznávání a vyhodnocování aktivit a událostí, který by umožňoval včasné rozpoznání takových potencionálních hrozeb.

Moderní technologie táhnou

V pořadí třetí konference obecních policií není určena pouze pro strážníky. „Setkávají se zde a zkušenosti z oblasti bezpečnosti si vzájemně vyměňují i reprezentanti státní správy a samospráv, partnerských organizací, integrovaného záchranného systému a v neposlední řadě i akademické sféry,“ uvedl Daniel Bednařík z FT Technologies, která konferenci pořádá.

K vidění je tak třeba speciálně vybavený automobil s kamerovým systémem schopným monitorovat za jízdy 360 stupňů okolo. V testovacím režimu vůz využívá městská policie v Trenčíně k rychlé kontrole zaplacených poplatků na parkovištích.

Umí číst registrační značky a další prvky, které okamžitě odhalí neplatiče nebo zda není vozidlo například ukradené. Strážníci tak během několika minut zkontrolují plochu s několika sty vozy, což by běženým způsobem trvalo několik hodin.

Slováci chtějí uznání

Velmi zajímavý pohled na podmínky obecních policií na sousedním Slovensku například prezident tamějšího sdružení náčelníků Ján Andrejko. Popsal více než desetileté snažení včetně soudních sporů se státem, jehož cílem by mělo být uznání, že si obecní strážníci zaslouží sociální benefity jako státní policisté nebo státní úředníci.

Tedy především možnost odejít do předčasného důchodu a mít nárok na určitou výsluhu za roky ve službě. „Obecní policisté a městští strážníci po deseti letech služby nikam do kanceláře nepostupují. Na ulici začínají a na ulici končí,“ řekl Andrejko.

Například pětačtyřicetiletý celní deklarant sedí podle jeho slov doma s výsluhou, zatímco šedesátiletý obecní strážník „stále šlape chodník“. „Služba v obecní policii je doslova mravenčí práce, namáhavá a riziková stejně jako u některých jiných složek státní policie,“ dodal.

inc natoaktual.cz
zpět na článek