natoaktual.cz

Ruské lodě pálily raketami na Baltu, Lotyši to označili za provokaci

10. dubna 2018  14:26
Ruské ministerstvo obrany se zpožděním zveřejnilo záběry z námořního cvičení své Baltské flotily. Proti cvičení protestovalo Lotyšsko, protože ostré raketové střelby se konaly v těsné blízkosti jeho teritoriálních vod v takzvané exkluzivní ekonomické zóně. Riga musela uzavřít část vzdušného prostoru.  

Ilustrační snímek. | foto: mil.ru

Manévry bojových lodí Baltské flotily asi 40 kilometrů od lotyšských břehů ohlásilo ruské ministerstvo obrany před týdnem. Od středy do pátku pak ruské korvety kromě ostrých střeleb z palubních zbraní také vypálily několik protiletadlových střel na nízkoletící cvičné cíle „simulující nepřátelské“ letouny a rakety.

Cvičné cíle s označením „Dan-M“ byly vypuštěny z pozice poblíž mysu Taran v oblasti ruské militarizované exklávy Kaliningradu. „Korvety Baltské flotily a hlídkové plavidlo uspořádaly společné cvičení k odražení náletu imaginárního nepřítele s pomocí komplexů protivzdušné obrany,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Rusko versus NATO. V šachové partii na Baltu má Moskva masivní přesilu

Lotyšsko označilo manévry za provokaci, protože se uskutečnily v takzvané výlučné ekonomické zóně navazující na lotyšské teritoriální vody. Kvůli ostrým raketovým střelbám musela Riga dokonce na tři dny částečně uzavřít svůj vzdušný prostor. S varováním pro námořní dopravu přišlo rovněž Švédsko. Lotyšské ministerstvo obrany si pozvalo k vysvětlení a poskytnutí dalších informací ruského vojenského atašé.

Demonstrace síly a provokace, tvrdí Lotyšsko

Přestože mezinárodní dohody Rusku v takovém cvičení nebrání, je to poprvé, co podobné manévry tak blízko uskutečnilo. Moskva uvedla, že šlo pouze o rutinní cvičení po zimě.

„Je to demonstrace síly,“ citovala reakci lotyšského premiéra Marise Kučinskise agentura Reuters. Podle něj ruské síly dosud nikdy necvičily tak blízko.

Lotyšský velvyslanec v Rusku Maris Riekstins pak cvičení v oblasti, kde je velmi intenzivní letecká doprava a vzhledem ke všem událostem ve vztazích mezi Západem a Ruskem, označil „spíše za provokativní akci“.

Premiér Kučinskis poznamenal, že rozhodnutí o cvičení blízko lotyšských vod přišlo po vyhoštění ruských diplomatů minulý měsíc v reakci na otravu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala nervovou látkou v jihoanglickém Salisbury.

Ruské cvičení odstartovalo také jen den poté, co Spojené státy deklarovaly pobaltským zemím - Litvě, Lotyšsku a Estonsku další vojenskou pomoc ve výši 100 milionů dolarů na nákup velkorážné munice a dalších 70 milionů na výcvikové programy a další vybavení.

Ruské cvičení také pečlivě sledovaly spojenecké letouny NATO. Podle šéfa Aliance Jense Stoltenberga má ale každý národ na vojenská cvičení právo. „Zůstáváme bdělí a také zvyšujeme připravenost našich sil, zejména v baltském regionu,“ prohlásil během návštěvy Kanady.

inc natoaktual.cz
zpět na článek