natoaktual.cz

Státy NATO podpořily údery USA, Británie a Francie na cíle v Sýrii

14. dubna 2018  18:53
Severoatlantická aliance vyjádřila plnou podporu noční operaci USA, Británie a Francie na cíle v Sýrie. Cílem úderů bylo výrazně omezit schopnosti syrského režimu vyrábět chemické zbraně a útočit jimi vůči obyvatelstvu, oznámil po mimořádné sobotní schůzce šéf NATO Jens Stoltenberg.  

Odpálení střely Tomahawk na cíl v Sýrii z americké lodi USS Monterey (14. dubna 2018) | foto: DVIDS

„Francie, Spojené království a Spojené státy informovaly spojence o své společné noční vojenské akci v Sýrii jako o velmi úspěšné,“ oznámil Stoltenberg s tím, že Aliance považuje zásah za přiměřený.

„Chemické zbraně nelze beztrestně používat. Nemohou se stát normou. Jsou bezprostředním ohrožením syrského lidu a naší kolektivní bezpečnosti,“ uvedl.

Noční údery USA, Británie a Francie byly reakcí za chemický útok v syrské Dúmě ze 7. dubna, při němž zahynulo několik desítek lidí. Spojenci zasáhli tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem. Západ tak trestá syrský režim za údajné další použití chemických zbraní.

Místa v Sýrii, na které cílily údery USA, Británie a Francie v noci na 14. dubna 2018

Američané při útoku odpálili z plavidel asi stovku střel Tomahawk. Z nich 76 směřovalo na výzkumné centrum Barzá u Damašku. Dalších 22 střel podle Pentagonu zasáhlo sklad chemických zbraní v Him Šinšáru, který leží jižně od Homsu. Sedm raket pak bylo vysláno a zasáhlo bunkr s chemickými zbraněmi na tomtéž místě.

„Válka a zbraně jsou barbarské, ale chemické zbraně jsou zvláště barbarské. Je to důvod, proč jsou zakázané,“ řekl Stoltenberg.

Jak podotkl, informace USA, Británie a Francie významně ukázaly, že za útok byl zodpovědný syrský režim. „Zdůraznili (trojice spojenců), že neexistuje žádná praktická alternativa k použití síly,“ uvedl s tím, že kdyby světové společenství zůstalo zticha a akceptovalo používání takových zbraní, jen by riskovalo možnost další eskalace a jejich širšího používání.

„Netvrdím, že údery z minulé noci všechno řeší, ale ve srovnání s variantou nedělat nic tohle byla ta správná věc,“ dodal.

Všechny členské země vyjádřily prostřednictvím Severoatlantické rady svou plnou podporu operaci. Zároveň vyzvaly syrský režim a jeho podporovatele - Rusko a Írán, aby umožnili rychlý, trvalý a neomezený přístup humanitární pomoci obyvatelstvu. Navzdory vytrvalému diplomatickému úsilí se podle Stoltenberga syrský režim opakovaně používá chemické zbraně vůči vlastnímu obyvatelstvu. „Sto let po skončení první světové války musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom posílili a nikoli trhali Úmluvu o zákazu chemických zbraní,“ konstatoval.

Česká diplomacie podpořila NATO

Stanovisko Aliance podpořilo také české ministerstvo zahraničí. „Česká republika vystupovala a vždy bude vystupovat zásadně proti jakémukoliv použití chemických zbraní. Plně podporujeme činnost Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise k Sýrii a mezinárodních mechanismů k vyšetření útoků chemickými zbraněmi, stejně jako přísné potrestání pachatelů,“ uvádí se v prohlášení.

Podle ministra zahraničních věcí Martina Stropnického (ANO) byla Česká republika o útocích spojenců v Sýrii předem informována. O tom, že byly v Sýrii použity chemické látky, podle něj není sporu a odvetný útok byl prý legitimní, ač postrádal pověření Rady bezpečnosti OSN.

Ta nebyla schopná v souvislosti se situací v Sýrii už řadu měsíců schopná přijmout žádné rozhodnutí. Jen z hlediska kontroly tamního chemického potenciálu byl šestkrát návrh takové rezoluce vetován Ruskou federací.

„Potom lze myslím právem mluvit o legitimitě takového zásahu, protože je i potřeba dát najevo, že někde existuje hranice, za kterou není možné zajít... Kdybychom čekali na mandát, budeme pasivními svědky, a tedy už skoro spolupachateli toho, co jsme viděli minulý týden,“ řekl Stropnický.

Používání chemických zbraní odsoudila také Evropská unie. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera má mezinárodní společenství „povinnost identifikovat a potrestat ty, kdo jsou za jejich použití odpovědní“.

Velvyslanci NATO se kvůli situaci v Sýrii sejdou v úterý, kde dotanou další informace od svých kolegů z trojčlenné koalice, která na cíle v Sýrii udeřila.

inc natoaktual.cz
zpět na článek