natoaktual.cz

Česko zvažuje vypovězení ruských diplomatů, řekl premiér

23. března 2018  6:56,  aktualizováno  12:56
Česká republika zvažuje možnost, že kvůli útoku nervově paralytickou látkou v britském Salisbury vyhostí několik ruských diplomatů. Po čtvrtečním summitu Evropské unie to prohlásil premiér v demisi Andrej Babiš s tím, že chce po víkendu situaci projednat s ministrem zahraničí a dalšími členy vlády.  

Šéf NATO Jens Stoltenberg s českým premiérem v demisi Andrejem Babišem v Bruselu | foto: NATO Photos

„Ano, pravděpodobně půjdeme tímto směrem,“ uvedl Babiš na dotaz novinářů s tím, že by se mělo jednat spíše o jednotlivce. Prezidenti a předsedové vlád zemí Evropské unie ve čtvrtek na summitu v Bruselu souhlasili s názorem britské vlády, že za útokem nervovou látkou na bývalého dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru velmi pravděpodobně stojí Rusko.

Londýn obviňuje Moskvu, že při pokusu o vraždu Skripala a jeho dcery byla použita nervově paralytická bojová látka „novičok“, vyvíjená před lety v Sovětském svazu. V reakci Británie už vyhostila 23 ruských diplomatů a o podobném kroku uvažují i další státy EU. Moskva jakoukoliv spojitost s incidentem odmítá a naopak obvinila několik zemí včetně Česka, že jed mohl pocházet od nich.

Moskva znovu dala Česko mezi země, které umí vyrobit smrtící "novičok"

Český premiér Babiš se před summitem setkal s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem a hovořili spolu i o chemickém útoku v Salisbury. „Česká republika silně popřela obvinění, že tento chemický nervový agent byl vyroben v České republice a nemáme žádný důvod pochybovat o závěrech Spojeného království,“ prohlásil Stoltenberg.

Ruské ministerstvo zahraničí už o víkendu uvedlo, že jed mohl být vyroben v Británii, Česku, na Slovensku nebo ve Švédsku. „To je skutečně lež a my jsme tvrzení zcela odmítli,“ uvedl premiér Babiš.

Stoltenberg připomněl, že incident v Salisbury byl prvním použitím chemické bojové látky na území Aliance od jejího vzniku. Všichni spojenci čin odsoudili a nabídli Londýnu svou podporu s vyšetřováním. „Tento útok je smutnou připomínkou hodnoty vedoucí úlohy České republiky v boji proti chemickým, biologickým a jaderným hrozbám,“ podotkl šéf NATO s odkazem na jednu ze specializací české armády v rámci Aliance.

NATO podle jeho slov chce s Ruskem smysluplný dialog. „Snažíme se vyhnout konfrontaci, ale nemůžeme ignorovat, jak Rusko porušuje mezinárodní pravidla,“ dodal.

inc natoaktual.cz
zpět na článek