natoaktual.cz

Stropnický předvolal ruského vyslance kvůli výrokům o "novičoku"

20. března 2018  20:46
Ministr zahraničí Martin Stropnický si na středu předvolal ruského velvyslance v Praze. Důvodem jsou obvinění Moskvy, že nervová látka "novičok" použitá při útoku bývalého ruského agenta v Británii, mohl kromě jiných zemí pocházet z Česka.  
Na místo útoku nervovou látkou v Salisbury byla povolána britská armáda | foto: MoD/Crown copyright 2018

„Na zítřejší dopoledne je na předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimírovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany, která tvrdila, že látka Novičok použitá při útoku v Salisbury ve Velké Británii mohla pocházet z ČR,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí. Ministr Stropnický (ANO) se proti ruskému výroku ohradil už víkendu.

Nervově paralytickou látkou byl podle britských vyšetřovatelů otráven bývalý dvojitý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Londýn viní z útoku Rusko, Moskva ale jakoukoliv spojitost odmítá.

Ruské ministerstvo zahraničí pak v sobotu uvedlo, že látka mohla pocházet z Česka, Slovenska, Švédska nebo Británie.

Podle Stropnického jsou taková tvrzení standardním způsobem, jak manipulovat informace a odvést pozornost.

„Ohrazujeme se proti tvrzení o původu Novičoku, které nelze ničím doložit. Je to standardní způsob, jak manipulovat informace ve veřejném prostoru, kdy se vypustí zpráva vysoce spekulativního charakteru, aniž by bylo možné ji prokázat,“ uvedl o víkendu šéf české diplomacie s tím, že se nepravdivá informace poprvé objevila již v předchozích dnech na ruském dezinformačním serveru Sputnik.

Podle některých politiků ale nebyla reakce dostatečně silná. Skupina 27 senátorů vyzvala vládu jako celek, aby se proti ruskému tvrzení ohradila. Poslanci TOP 09 pak žádali Stropnického, aby zvážil vyhoštění ruských diplomatů.

V úterý ve Poslanecké sněmovně ale zástupci ANO, SPD Tomia Okamury a komunisté odmítli, aby se dolní komora ruským nařčení, zabývala a odsoudila ho.

inc natoaktual.cz
zpět na článek