natoaktual.cz

Johnson: Útok v Salisbury zapadá do bezohledného chování Ruska

20. března 2018  7:57
Ruská reakce na útok nervovou látkou v britském Salisbury ukazuje na naprostou neúctu k lidským životům, prohlásil šéf NATO Jens Stoltenberg po jednání s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Ten označil chování Moskvy za bezohledné.  
Britský ministr zahraničí Boris Johnson a šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Stoltenberg zopakoval výzvu Aliance, aby Moskva poskytla organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) úplné informace o nervově paralytické látce „novičok“.

Připomněl, že všechny členské státy odsoudily útok touto látkou, kterou byl pravděpodobně nedávno v britském Salisbury otráven bývalý dvojitý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Aliance rovněž Británii pomoc a podporu při vyšetřování incidentu.

„Rusko se bude i nadále snažit nás rozdělit. Spojenci jsou však jednotní. Stojíme ve solidaritě se Spojeným královstvím,“ prohlásil po schůzce s šéfem britské diplomacie Borisem Johnsonem.

Podle britských závěrů je za pokusem o vraždu Skripala a jeho dcery s největší pravděpodobností odpovědné Rusko. Moskva ale žádá od Londýna důkazy a odmítá být s věcí spojována.

Johnson upozornil, že věc je jasným porušením Úmluvy o chemických zbraních a hrubým narušením mezinárodního práva. „Sdílíme názor, že otrava Sergeje Skripala není ojedinělým případem, ale nejnovějším projevem bezohledného chování ruského státu,“ řekl Johnson.

Se Stoltenbergem jmenovali ruskou anexi Krymu, kybernetické a hybridní útoky či pokračující ruské pokusy o vměšování se do demokratických procesů v jiných zemí.

Útok v Salisbury odsoudila v pondělí také Evropská unie. Osmadvacítka se postavila na stranu Británie a vyzvala Rusko, aby neprodleně učinilo kroky k objasnění tohoto bezprecedentního činu. „Jednoznačně jsme se postavili za Británii a odsoudili tento útok,“ uvedl český ministr zahraničí Martin Stropnický.

inc natoaktual.cz
zpět na článek