natoaktual.cz

Za otravu agenta Británie ze země vypoví 23 ruských diplomatů

14. března 2018  18:21
V reakci na otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou Británie vypoví ze země 23 ruských diplomatů. Oznámila to ministerská předsedkyně Theresa Mayová s tím, že Londýn také zruší všechna plánovaná dvoustranná setkání s ruskými představiteli na nejvyšší úrovni.  

Na místo útoku nervovou látkou v Salisbury byla povolána britská armáda | foto: MoD/Crown copyright 2018

Ruští diplomaté mají opustit Británii do týdne. Podle Mayové byli identifikováni jako nedeklarovaní příslušníci tajných služeb.

„Zmrazíme ruská státní aktiva, když budeme mít důkaz, že by mohla být použita k ohrožení života či majetku britských občanů nebo lidí v Británii žijících,“ popsala Mayová další z opatření. Mezi ty patří také zrušení plánovaných schůzek s ruskými představiteli včetně setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Bývalého agenta ruské vojenské rozvědky Skripala, který měl v Británii azyl, 4. března v jihoanglickém Salisbury někdo otrávil. Stejně tak jeho dceru. Při útoku byl použita nervová látka přezdívaná „novičok“ vyvinutá v 80. letech sovětskými vědci.

Někdejší dvojitý agent v 90. letech britské MI6 předával tajné informace o ruských špionech. Kvůli vlastizradě strávil několik let ve vězení, Moskva ho v roce 2010 omilostnila a vyměnila za zadržované ruské agenty v USA.

Německá kancléřka Angela Merkelová po telefonickém rozhovoru s britskou premiérkou Mayovou odsoudila útok s tím, že „je nyní na Rusku, aby odpovědělo na legitimní otázky britské vlády“.

Státy vyzývají Rusko k odpovědím

„Stojíme solidárně s naším nejbližším sousedem a přítelem tváří v tvář znepokojivému a šokujícímu útoku nervovou chemickou látkou ve Velké Británii,“ uvedl irský ministr zahraničí Simon Coveney.

„Finsko odsuzuje jakékoliv používání chemických látek jako zbraní, kdekoli a kýmkoliv. Jsme připraveni podpořit Spojené království v úsilí o zjištění skutečností a postavit odpovědné osoby před soud,“ uvedl šéf finské diplomacie Timo Soini. Podobně reagovalo také například Nizozemsko, Švédsko nebo Polsko.

„Předsedkyně vlády Theresa Mayová má v Polsku pevného spojence. Bezpečnost Británie je pro NATO a EU klíčová,“ konstatoval polský premiér Mateusz Morawiecki.

Rusko vinu od počátku odmítá

Rusko jakoukoliv účast na incidentu od počátku odmítá. Ruské velvyslanectví v Londýně označilo vyhoštění ruských diplomatů za nepřijatelné a bezdůvodné. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko nemělo motiv pro to, aby otrávilo bývalého ruského agenta v britských službách. Motivy podle něj vymýšlejí ti, kteří chtějí vést „rusofobní kampaň“, citovala šéfa ruské diplomacie agentura TASS.

Podle Mayové je ale za pokus o vraždu Sergeje a Julije Skripalových zodpovědné Rusko s tím, že čin buď přímo spáchalo, nebo nad smrtící látkou ztratilo kontrolu. Na otázky Londýna, na které měla Moskva odpovědět do úterní půlnoci, podle ní reagovalo Rusko pohrdavě.

„Útok je nepochopitelný a svět očekává vysvětlení Ruska,“ prohlásil americký velvyslanec při Konferenci o odzbrojení Robert Wood.

Podle českého ministra zahraničí Martina Stropnického byl na území členského státu Aliance poprvé od jejího vzniku bezprecedentně a prokazatelně použit ofenzivní nervový plyn. „Tento zcela nepřípustný akt co nejostřeji odsuzujeme a vyjadřujeme Velké Británii naši plnou solidaritu,“ uvedl.

inc natoaktual.cz
zpět na článek