natoaktual.cz

Týden (pro)ruských dezinformací: práškování Polska, olympijská konspirace

11. února 2018  18:17
Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České republiky. Přinášíme pravidelný týdenní souhrn, který má poukázat na některé z nich, které se v uplynulých dnech šířily internetem.  

Kondenzační stopy označované konspirátory za „chemtrails“ | foto: Wikimedia Commons

Konspirační teorii o údajném pozadí zákazu startu ruských sportovců na zimních olympijských hrách v Koreji šířil dezinformační web PrvníZprávy. Nezávislá komise Světové antidopingové agentury (WADA) pod vedením Richarda McLarena byla prý zaúkolována vládou Kanady. Server se odkazuje na informace ruské hackerské skupiny FancyBears.

Skupina známá také jako jako APT28, Pawn Storm nebo Sofacy Group je bezpečnostními experty považována za ruskou špionážní buňku. Řada předních světových kyberbezpečnostních společností upozorňuje na její zřejmé napojení na ruskou vojenskou zpravodajskou agenturou GRU. Připisují se jí útoky na německý parlament, francouzskou televizní stanici TV5Monde, Bílý dům, NATO, americkou Demokratickou stranu nebo OBSE.

Mezinárodní olympijský výbor ale vykázal Rusko ze zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu kvůli systémovým manipulacím s antidopingovými pravidly během olympiády v Soči.

Neustále opakované a zesilované tvrzení ruských a proruských serverů o tom, že je Ukrajina přímo řízena nacisty či fašisty, patří k pravidelným dezinformačním kampaním.

V uplynulém týdnu například server Stopeuro.news přišel z dezinformací, že někteří přední italští politici podporují „nacistické ukrajinské jednotky na Donbase“. Předsedkyně italské poslanecké sněmovny Laura Boldrini a předseda Senátu Pietro Grasso označil server za pokrytce, když odsoudili útok v městečku Macerata, kdy italský neonacista Luca Traini postřelil z jedoucího vozu šest migrantů. Sami jsou prý „přátelé ukrajinského nacisty Andrije Parubije“.

Ten je předsedou Nejvyšší rady, tedy ukrajinského parlamentu a v minulosti spoluzakládal či působil v několika ukrajinských uskupeních, kombinujících radikální nacionalismus s neonacistickými prvky.

Tvrzení o ovládání ukrajinské vlády a parlamentu nacisty je však velmi zavádějící. Dokonce i ukrajinský krajně pravicový „Pravý sektor“ získal ve volbách pouze 1,8 procenta hlasů, což je velmi daleko od hranice potřebné pro vstup do parlamentu.

Nacismem, segregací a dokonce srovnáním s holokaustem operovala také ruská státní televize v emotivním poselství reagujícím na seznam 210 ruských vrcholných představitelů a miliardářů blízkých prezidentu Putinovi, který zveřejnilo americké ministerstvo financí.

Ruský První kanál uvedl, že každý občan Ruska by se mohl ocitnou na tomto seznamu, protože „každý z nás je špatný jen proto, že žijeme v Rusku“. Připodobnil seznam k rasové segregaci a nacismu a použil analogii s nástupem nacismu v Německu. „V Německu říkali: Žid je nepřítel německého národa jen proto, že je Žid. A začali holocaust,“ uvedl První kanál.

Dokument, v kuloárech nazývaný Putinův seznam, má sedm stran a obsahuje jména osob napojených na politické kruhy v Rusku. Mezi politiky je jméno premiéra Dmitrije Medveděva, dále Putinovi poradci a ministři včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Dále je na seznamu přes devadesát oligarchů s majetkem dosahujícím u každého z nich až miliardy dolarů.

Seznam byl zveřejněn v souladu se zákonem, který umožňuje postihnout Rusko za jeho údajné vměšování do amerických voleb v roce 2016, za porušování lidských práv, anexi Krymu a operace na východní Ukrajině. Trumpova administrativa proti lidem na seznamu ale nové sankce neuvalí, ty stávající prý stačí.

Kondenzační stopy

Kondenzační stopa, čára či pruh je umělý oblak vznikající za letadlem nebo raketou v horních vrstvách troposféry nebo spodních vrstvách stratosféry. Jde o drobné vodní kapky nebo ledové krystalky , které vznikají kvůli promíchávání chladného vzduchu s horkými zplodinami ze spalovaného leteckého paliva. Vznik a doba trvání do rozpadu kondenzační stopy jsou závislé na teplotě vzduchu, vzdušné vlhkosti, atmosférickém tlaku a vzdušném proudění v místě vzniku. První zmínka o jevu je už z první poloviny dvacátých let minulého století.

Už druhý týden se znovu šířila oblíbená konspirační teorie o takzvaných „chemtrails“. Kondenzační čáry nebo stopy, které se na obloze objevují po letadlech, konspirátoři označují za výsledek tajného programu a spiknutí například na ovládaní obyvatelstva, šíření nemocí, snižování výnosů na polích a dalších. Tentokrát byla obviněna Severoatlantická aliance, že prostřednictvím letounů „práškuje hliníkem“ obyvatelstvo Polska.

Právě toto konkrétní „spiknutí na Poláky“ lze vystopovat už do roku 2010, kdy stránky Orgon-Polska.pl šířily dezinformace, že se „chemtrails“ v Polsku objevily současně s přistoupením země k NATO.

Hned dvě dezinformace se týkaly Německa. U té první titulky například hlásaly: „Harémy pro uprchlíky placené německými daňovými penězi“ nebo „Němci v šoku“. Opakující se dezinformace spojila zdlouhavá vyjednávání o nové německé vládě se znovuspojováním rodin muslimských rodin, které žijí v Německu. Do země prý dostanou právo přicestovat s rodinami celé „harémy“ v podobě dalších manželek a příbuzných. Vycházela však jen z anonymních citací ze sociálních médií.

Dolní sněmovna Bundestagu ale ve skutečnosti hlasovala pro opětovné částečné zavedení zákona, umožňujícího některým migrantům přivést do Německa své nejbližší příbuzné. Od 1. srpna se tak bude moci v Německu usadit maximálně 1 000 uprchlíků měsíčně, pokud jsou přímými příbuznými uprchlíků, kteří již v zemi žijí.

Druhá dezinformace se pak týká cesty několika regionálních německých poslanců na anektovaný Krym. Ruský armádní server Zvezda popsal cestu jako oficiální snahu o normalizaci vztahů.

Německá vláda však takové cesty ostře odsoudila s tím, že šlo o soukromé aktivity regionálních poslanců. Berlín neuznává anexi Krymu a připojení poloostrova k Rusku.

Na facebooku se šířila dezinformace o tom, že ženy v Evropě se „kají“ za své nezdvořilé chování a vyzývavé oblékání, které migranty vybízelo k sexuálním násilnostem. Příspěvky jsou doprovázeny nejčastěji upravenou fotografií ženy s kartičkou s nápisem „Sorry Mustafa“ (Promiň Mustafo). Ve skutečnosti snímek pochází z roku 2014 z podpůrné sbírkové kampaně na Ukrajině, která měla za cíl vybrat teplé oblečení pro ukrajinské vojáky bojující na Donbase s proruskými separatisty.

inc natoaktual.cz
zpět na článek