natoaktual.cz

Navrhněte originální polep tygřího vrtulníku, vyzval velitel fanoušky

26. ledna 2018  11:21
Elitní 221. tygří vrtulníková letka z Náměšti nad Oslavou oslaví letos dvě významná výročí – sto let od vzniku Československa a československého letectva a čtyřicet let služby bojových vrtulníků Mi-24. Velitel letky Petr Slíva vyzval fanoušky letectví, aby při té příležitosti navrhli originální kamufláž jednoho z vrtulníků.  

Bitevní vrtulník Mi-24/35 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Všechny, kteří by měli originální návrh na kamufláž nebo polep, žádám, aby se s námi o něj podělili a v ideálním případě nám zaslali i grafický návrh,“ vyzval na stránkách vrtulníkové základny velitel 221. tygří letky Petr „Setr“ Slíva.

Tygří letky

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

V současnosti má asociace tygřích letek 24 řádných členů ze 14 zemí NATO a neutrálního Švýcarska. Dalších 10 letek pak může využívat čestného členství v NATO Tiger Association a jedna letka zkušebního členství.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměště nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili.

V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s gripeny a hned slavila vítězství.

Návrhy zbarvení mají podle něj fanoušci posílat ideálně do konce února. „U kamufláží či polepů je požadováno, aby vrtulníkům zůstalo původní maskování a aby jejich vzhled nebyl příliš křiklavý,“ připomněl s tím, že autoři vítězných návrhů budou odměněni a jejich jméno bude spojeno s novým designem na bojovém vrtulníku Mi-24.

Elitní letka si letos připomene hned dvě významná výročí. Především sto let od vzniku Československa a tedy i československého letectva. U zrodu prvního Leteckého sboru československé armády stáli letci bojující za první světové války v rakousko-uherském letectvu, ale také příslušníci československých legií.

Druhým výročím je pak čtyřicet let služby bojových vrtulníků Mi-24. První stroje přistály u tehdejšího 54. vrtulníkového pluku v srpnu 1978. Za připomenutí pak podle Slívy také rovněž stojí desáté výročí působení českých vrtulníkářů v afghánském Kábulu, kde cvičí místní letce.

Letka by novou kamufláží chtěla vzdát hold československému letectvu a všem současným i bývalým příslušníkům, kteří vzdušné síly formovali. „Další ambicí je i touto formou zatraktivnit prezentaci práce 221. „tygří“ letky, 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou i celé české armády při mnoha ukázkách na veřejnosti,“ dodal Slíva.

Tygr i vetřelec

Originální nástřiky či polepy bojových strojů jsou jednou z výsad příslušnosti k elitním tygřím letkám NATO. České vzdušné síly mají v prestižním asociaci hned dva zástupce – čáslavskou 211. taktickou letku s letouny Gripen a právě 221. vrtulníkovou letku z Náměště.

Čeští letci za ně pravidelně sklízejí obdiv doma i v zahraničí. Naposledy například v roce 2016 za nástřik vrtulníku stylizovaného do podoby filmového vetřelce.

Přestříkání bitevního vrtulníku Mi-24/35, který u letky slouží od roku 2008, tehdy trvalo v hangárech firmy LOM Praha dvě stě hodin a padlo na něj čtyřicet kilogramů barev a ředidel.

Předtím zase bodovali s prakticky celým černým strojem pojmenovaným „Night Tiger“ – Noční tygr.

inc natoaktual.cz
zpět na článek