natoaktual.cz

Armáda se zapojí do 142 cvičení v zahraničí. Mimo jiné v Norsku i v Africe

26. ledna 2018  21:16
Armáda chystá letos 69 vojenských cvičení doma, ale čeští vojáci se také zapojí do 142 cvičení v zahraničí. Kromě evropských zemí také na Blízkém východě, v Severní Americe nebo Africe. Vyplývá to z materiálu, který projednali poslanci.  

Cvičení „Mobilizace 2017“. Ostrými tankovými střelbami na Libavé vyvrcholily manévry, do kterých armáda k profesionálům poprvé povolala záložníky | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Z rozpočtu ministerstva obrany je na plánovaná cvičení v zahraničí vyčleněno takřka 152 milionů korun. „Jedná se o důležitou investici do výcviku vojáků, neboť cvičení se zahraničními partnery přináší nenahraditelnou zkušenost,“ uvedla ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO).

Prioritním cílem cvičení se zahraničními partnery je podle zprávy prověřit a zvýšit úroveň připravenosti ozbrojených sil České republiky k její obraně v součinnosti se spojenci. Cvičení mají také sloužit jako příprava pro společné působení vojsk v operacích a pohotovostních silách mezinárodních organizací.

Plán vojenských cvičení na letošek odráží podle dokumentu čtyři priority české armády, a to přípravu k nasazení v operacích, rozvoj pohotovostních sil, zvyšování schopností a bilaterální a regionální spolupráci.

Mezi nejvýznamnější cvičení v zahraničí patří prověrka Sil rychlé reakce NATO v Norsku pod názvem „Trident Juncture 2018“, do kterého se má zapojit až 40 tisíc vojáků Sil rychlé reakce. Česká armáda do Norska vyšle 200 vojáků z 25. protiletadlového raketového pluku, kteří letos drží pohotovost a příští rok budou dokonce součástí jednotek velmi rychlé reakce.

Ty mají v případě ohrožení či krize přispěchat na pomoc jako první v řádu hodin. Náklady na českou účast na cvičení se odhadují na zhruba 26,3 milionu korun.

Vrtulníky do Francie, Národní garda do Česka

Do Francie vyrazí čeští letci s vrtulníky na cvičení „Mountain Flight“. Mají se zdokonalit v létání ve složitých taktických a geografických horských podmínkách v rámci přípravy na nasazení v Afghánistánu.

Cvičení „Lampart“ v Polsku bude zase společnou přípravou pozemních sil zemí V4. Česká armáda do něj vyšle 650 vojáků ze 7. mechanizované brigády a 15. ženijního praporu. Náklady jsou odhadovány na 16,7 milionu korun.

Asi 60 vojáků 4. brigády rychlého nasazení se zase zapojí do cvičení „Stolzer Wettiner“ tamější 10. obrněné divize.

Kromě evropských zemí budou čeští vojáci cvičit například taky ve Spojených státech, v Kanadě, protichemická jednotka v Jordánsku. Zvláštní kapitolou jsou pak speciální síly. Ty mají v plánu řadu cvičení po celém světě včetně například afrického Nigeru nebo Burkiny Faso.

„Doma“ plánuje armáda 69 cvičení. Do celé řady se zapojí i další spojenci. Mezi ty největší a nejvýznamnější patří tradičně cvičení „Ample Strike“, které prověří spolupráci taktického letectva s předsunutými leteckými návodčími. Cvičení je zařazeno i v katalogu cvičení NATO a zapojí se do něj 400 zahraničních vojáků a 50 spojeneckých letounů.

Sladit postupy při případném společném nasazení českých a slovenských mechanizovaných jednotek má cvičení „Ebonite Javelin“. Vzdušné souboje, údery proti pozemním cílům i doplňování paliva za letu má zase prověřit cvičení „Sky Avenger“ za účastí 200 letců z americké národní gardy z Nebrasky a Texasu, Německa a Izraele.

Součástí materiálu jsou i čtyři „komerční“ cvičení ozbrojených sil jiných států na území České republiky, která se uskuteční bez přímého zapojení české armády. Jde o výcvik jednotek belgické armády ve vojenském výcvikovém prostoru Hradiště a příprava jednotek z Rakouska a Nizozemska ve Vojenském újezdu Březina. Náklady na tato cvičení si státy hradí samy, když si prostory pronajímají.

inc natoaktual.cz
zpět na článek