natoaktual.cz

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

15. ledna 2018  13:52,  aktualizováno  16:38
Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské letectvo. Vystartovaly k nim pohotovostní stíhačky Eurofighter Typhoon, které ruské stroje identifikovaly a doprovázely nad Severní moře.  

Ruský bobmardér Tu-160. Ilustrační snímek. | foto: Ruské ministerstvo obrany

Dva britské pohotovostní stroje Typhoon s volacími znaky 9MK16 a 9MK17 vystartovaly v pondělí dopoledne ze základny RAF Lossiemouth. Jako první o situaci informoval na Twitteru specializovaný server pro letecké nadšence MilRadar, který aktivity vojenských letounů nad Evropou mapuje.

Později informaci potvrdilo britské ministerstvo obrany. „Je to živá operace a proto nebudeme poskytovat žádné další informace, dokud nebude mise dokončena,“ citovala mluvčího obrany agentura Reuters.

Pohotovostním stíhačkám asistoval také létající tanker A330 Voyager pro doplňování paliva za letu a britský průzkumný letoun včasné výstrahy E-3.

Stíhači mířili severovýchodně od pobřeží Skotska, kde v mezinárodním vzdušném prostoru zachytili dvojici ruských vojenských letounů identifikovaných jako strategické bombardéry Tu-160 (v kódovém označení NATO Blackjack). Stíhačky doprovázely ruské stroje do doby, než zamířily dál na severovýchod nad Severní moře.

„Hrozby, kterým tato země čelí, se zintenzivňují a my nebudeme váhat při obraně našeho nebe před agresivními činy,“ uvedl v reakci britský ministr obrany Gavin Williamson.

Kvůli stejným ruským strojům krátce předtím startovaly také belgické pohotovostní stíhačky F-16 ze základny Florennes, když se bombardéry pohybovaly nad vodami Severního moře mezi Dánskem a Nizozemskem. Informaci potvrdilo velení belgických vzdušných sil s tím, že dvojice strojů F-16 dostala povolení k dostižení ruských bombardérů nadzvukovou rychlostí.

Belgické letectvo má ochranu celého Beneluxu v těchto týdnech na starosti.

„V 11:51 provedli piloti vizuální identifikaci,“ uvedlo později v prohlášení belgické ministerstvo obrany. Belgické stroje dostihly ruské bombardéry severně od Nizozemska ve výšce asi 9 tisíc metrů. Letouny sledovaly do doby, než je převzali britští stíhači.

Let ruských bombardérů s volacími znaky 87410 a 87411 vedl pravděpodobně podél pobřeží Norska právě k Dánsku a Nizozemsku, kde se stroje „otočily“ a podél Británie zamířily stejnou trasou zpět.

inc natoaktual.cz
zpět na článek