natoaktual.cz

Mariňáci experimentují s drony z 3D tiskáren. Vytisknou je přímo v misi

6. ledna 2018  12:03
Jednotka na bojišti potřebuje pro průzkum okolí malý dron. Zavolá na základnu, zadá parametry, jaké by měl mít a do 24 hodin mohou do akce. Umožní to nový systém využívající 3D tisk, se kterým experimentuje americká námořní pěchota.  

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu | foto: ARL

Americká Armádní výzkumná laboratoř (ARL - Army Research Laboratory) pracuje na zbrusu novém systému, který by vojákům na bojišti umožnil získávat některé potřebné vybavení pro plnění úkolů přímo na míru a prakticky okamžitě. Díky 3D tisku.

Zaměřují se nyní především na malé bezpilotní prostředky - drony. Využitelné například pro průzkum objektů či hledání nástražných výbušných systémů. Označují je doslova jako „malé bezpilotní stroje na vyžádání“ (ODSUAS - On-Demand Small Unmanned Aircraft Systems).

„Spojujeme technologie 3D tisku a malých bezpilotních strojů,“ uvedl vedoucí projektu Eric Spero. Hlavním smyslem je, aby vojáci v misi třeba na odlehlé základně někde v horách nemuseli čekat na potřebné vybavení týdny či měsíce a ještě pak zjistit, že dodávka přes půl světa není zrovna to pravé, co chtěli.

Fungovat to má vlastně jako takový zjednodušený nákup v e-shopu na internetu. Jednotka na patrole ví, že příští den musí například prozkoumat nebezpečný úsek cesty, kde povstalci ale kladou nálože. Potřebují malý dron, kterým by trasu předem kontrolovali. Ten dosavadní dosloužil.

Schéma fungování systému pro výrobu dronů na vyžádání přímo v boji prostřednictvím 3D tisku. Voják v poli zavolá na operační základnu, zadá parametry mise a operátor vybere z katalogu součástky

Výroba vybavení přímo v poli

Zavolají na nejbližší operační základnu vybavenou „polním“ 3D tiskovým centrem. Tam dron během několika hodin vytisknou, přibalí motorky, baterie, kameru a další senzory a třeba jiným bezpilotním letounem doručí k jednotce. Vojáci dron sestaví jako stavebnici a mohou do akce.

Podle Spera takto odpadne několik zdlouhavých rozhodovacích a byrokratických procesů, které řešení akutních potřeb jednotek prodlužovaly na týdny i měsíce.

Pro armádu nyní experti vyvíjejí softwarové řešení, které by vojákům přímo na bojišti umožnilo jen zadat přesné parametry mise či konkrétního úkolu, který mají splnit. Prakticky by šlo o obsáhlý katalog celých výrobků, součástek či komponentů v různých modifikacích, které lze podle přání uživatele navolit a okamžitě vytisknout.

Fotografie

Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu
Dron z 3D tiskárny určený pro americkou armádu

A nejde jen o drony. Trojrozměrný tisk lze efektivně využít i pro okamžité dovybavení nejrůznějšími součástkami pro zbraně a další výstroj a vybavení.

Když vědci z armádních laboratoří námořní pěchotě chystali před časem ve Fort Benning první demonstraci letových vlastnosti nového variabilního dronu z 3D tiskárny, jen tak v mezičase během brífinku vojákům vytiskli zcela funkční speciální lišty pro upevnění optických zaměřovačů a dalšího příslušenství na jejich útočné pušky.

„Naše technologie se netýká jen bezpilotních strojů. Jde o schopnost navrhnout a vyrobit na požádání,“ konstatoval Spero. Zatímco drobné a jednoduché elementy lze vytisknout v řádu minut a hodin, dodací lhůta 24 hodin u složitějšího vybavení, jako třeba dronů, podle něj zcela zapadá do operačních plánovacích procesů armády.

inc natoaktual.cz
zpět na článek