natoaktual.cz

Superstíhačky jsou zpátky v Evropě. Raptory se zapojí do několika cvičení

9. října 2017  12:56
Hned šest superstíhaček F-22 Raptor vyslaly Spojené státy o víkendu znovu do Evropy v rámci balíčku na odstrašení Ruska. Jde o teprve třetí nasazení těchto letounů v Evropě. Mají být symbolickým ujištěním, že USA jsou připraveny přispěchat spojencům na pomoc.  

Americké stroje F-22 Raptor na základně Lakenheath v Británii | foto: USAF

Z britské základy Lakenheath, kde v neděli americké stroje z 27. a 94. stíhací perutě přistály, se v následujících dnech zapojí do několika krátkodobých cvičení s letectvy dalších spojeneckých zemí. Šestice letounů využívá kódové označení „Trend 11-16“.

„Na evropské scéně budou F-22 nasazeny z Británie také na další základny NATO, aby maximalizovaly možnosti pro výcvik, demonstrovaly trvalý americký závazek vůči spojencům a sloužily k odstrašení všech akcí vedoucích k destabilizaci regionální bezpečnosti,“ uvedlo v oficiálním prohlášení velení amerického letectva.

F-22 Raptor

  • Maximální rychlost:
    2 410 km/h (Mach 2,25), supercruise = 1 963 km/h
  • Taktický dolet: 759 km
  • Přeletový dolet: 2 960 km
  • Dostup: 19 800 m
  • Rozpětí: 13,56 m
  • Délka: 18,9 m
  • Výška: 5,08 m
  • Výzbroj: 1 x 20mm kanon, 4-6 řízených střel s krátkým doletem, 4 se středním a dlouhým doletem, 1-3 rakety vzduch vzduch

Krátkodobé nasazení superstíhaček je součástí balíčku na rotační posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě v reakci na ruskou anexi Krymu a akce na Ukrajině. Jde o součást snah o uklidnění spojenců na východní hranici NATO a odstrašení Ruska od případné agrese.

Během loňského nasazení se stroje objevily v Pobaltí nebo v Rumunsku.

Některá americká média spekulují, že po krátkém nasazení v Evropě by mohly být nasazeny do boje proti takzvanému Islámskému státu na Blízkém východě.

První stroj páté generace v operačním nasazení na světě je jako „technologický klenot“ chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska.

Letoun s technologií „Stealth“ je určený k vybojování vzdušné nadvlády. Celý povrch stroje je opatřen speciálním nátěrem pohlcujícím radarové záření. Dva výkonné motory umožňují stroji let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování - takzvaný „supercruise“.

Letectvo má pro něj ve svých plánech proto zbrusu novou úlohu. Stroj přezdívají díky pokročilým senzorům jako „vysavač dat“ a díky schopnostem by mohl vést do leteckých úderů další letouny, fungovat jako včasná výstraha a předávat jim informace o nebezpečí či je navádět k cílům.

Fotografie

Americký stroj F-22 na základně Lakenheath v Británii
Americký letoun F-22 Raptor během cvičného letu nad Baltem
Americký letoun F-22 Raptor na základně Ämari v Estonsku
Americký letoun F-22 Raptor po startu ze základny Ämari v Estonsku

Americké vzdušné síly stroj ani příliš „neukazují“ na veřejnosti. V Evropě byl stroj k vidění prakticky pouze jednou na největší letecké show RIAT ve Velké Británii.

Před podobnými evropskými misemi loni a předloni byly letouny nasazeny jen v Japonsku a Jižní Koreji a právě při úderech na pozice ozbrojenců takzvaného Islámského státu.

Mottem podobných krátkodobých cvičných misí je „kdekoli na světě během 24 hodin“. Americké letectvo takto demonstruje, že k nasazení pokročilých letounů stačí jen velmi krátká doba a velmi malá jednotka obslužného personálu.

inc natoaktual.cz
zpět na článek