natoaktual.cz

Letci jsou kompletní. Cvičné údery můžou začít

29. srpna 2017  18:54
Hned v šesti operačních prostorech na území České republiky odstartovaly mise mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike. Zapojí se do nich čtyři desítky letounů a vrtulníků a 1 300 vojáků. Cvičení má prověřit především letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení.  
Americké bojové vrtulníky AH-64 Apache na cvičení Ample Strike | foto: AMSE
galerie Americký bojové vrtulníky AH-64 Apache na cvičení Ample Strike Americký bojový vrtulník AH-64 Apache na cvičení Ample Strike Nizozemský Learjet na cvičení Ample Strike v Náměšti nad Oslavou Příslušníci Aktivní zálohy na mezinárodním cvičení Ample Strike Příslušníci Aktivní zálohy na mezinárodním cvičení Ample Strike Americké bojové vrtulníky AH-64 Apache na cvičení Ample Strike

Pondělní přílet šestice amerických bojových vrtulníků AH-64 Apache do vojenského prostoru Boletice zkompletoval leteckou účast letošních manévrů, které se až do 12. září budou odehrávat na území Česka.

Čeští návodčí

Jednotka FAC (Forward Air Controller) vznikla v roce 2001 v Náměšti nad Oslavou. Je určena k podpoře pozemních, výsadkových i speciálních sil. Návodčí navádějí palebnou podporu letounů taktického letectva, bojových vrtulníků a dělostřelectva i bezpilotních strojů na pozice protivníka. Každý člen jednotky je připravován k nasazení s různými druhy vojsk a k plnění širokého spektra úkolů v mezinárodním prostředí. Pomoc při výcviku a školení poskytují Spojené státy a Británie.

„Je to už patnáct let, kdy jsme na letišti v Náměšti začínali. Byl to rok 2002, měli jsme osm letadel a jeden český tým leteckých návodčích, kteří spolupracovali s týmy z Velké Británie. Dnes máme více než 1300 cvičících a 39 kusů letecké techniky, velkou zahraniční účast i podporu,“ připomněl řídící cvičení Zdeněk Bauer.

Nad Českem budou létat například letouny Su-22 polského letectva nebo stroje Tornado německé Luftwaffe. Američané kromě vrtulníků vyslali strategické bombardéry B-1B a B-52.

Už v pátek na pardubickém letišti přistály dva americké tankery KC-135, které budou během cvičení doplňovat palivem české gripeny, německé stroje Tornado a právě strategické bombardéry.

O víkendu pak na leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou dorazili příslušníci Aktivní zálohy. Zhruba stovka záložníků se po loňské premiéře bude podílet na ochraně a zajištění bezpečnosti letiště a zapojí se rovněž do připravených scénářů cvičení.

Od pondělního rána je v akci také dvacet týmů předsunutých návodčích, kteří plní úkoly v pěti operačních prostorech. Ten šestý je určen k nácvikům překonávání pozemní protivzdušné obrany. S americkými AH-64 Apache budou přitom spolupracovat příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Fotografie

Americký bojové vrtulníky AH-64 Apache na cvičení Ample Strike
Americký bojový vrtulník AH-64 Apache na cvičení Ample Strike
Nizozemský Learjet na cvičení Ample Strike v Náměšti nad Oslavou
Příslušníci Aktivní zálohy na mezinárodním cvičení Ample Strike

Právě na letecké návodčí je cvičení Ample Strike primárně zaměřené. Jejich úkolem je ve spolupráci s pozemními veliteli a posádkami letounů navádět leteckou munici na pozemní cíle. Česká armáda má asi tři desítky těchto specialistů. Ti jsou pro letce doslova jako „oči na zemi“.

Dostat se k takové profesi vyžaduje výbornou fyzickou a psychickou kondici i pokročilou znalost anglického jazyka. „Výcvik je poměrně náročnou záležitostí a nabyté schopnosti se musí pravidelně obnovovat. Musíme se umět v pravou chvíli správně rozhodnou, dát nejlepší doporučení a to většinou pod časovým tlakem v bojové situaci,“ vysvětlil letecký návodčí David Broum.

Návodčí si procvičí praktické navádění vrtulníků a letounů. Taktické scénáře popisují nejrůznější bojové situace, které jsou inspirovány zkušenostmi ze zahraničních operací a také reagují na současné celosvětové hrozby. Může se jednat například o boj v zastavěné oblasti, ničení pohyblivých cílů nebo třeba přepadení konvoje vozidel.

inc natoaktual.cz
zpět na článek