natoaktual.cz

Nové obrněnce Pandur budou dražší, vojáci chtějí další úpravy

10. ledna 2017  12:22
Dvacítka nových obrněných transportérů Pandur, které si armáda před časem objednala, bude celkově o 796 milionů korun dražší. Vládu o tom informoval ministr obrany Martin Stropnický. Cenu navýší další úpravy, které si vojáci dodatečně u výrobce nadefinovali.  
Obrněný transportér Pandur II české armády | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Pořízení 20 kusů transportérů (6 velitelsko-štábních a 14 spojovacích) od výrobce Tatra Defence Vehicle schválila vláda už v roce 2015. Během vyjednávání o smlouvě ale došlo podle ministra obrany Martina Stropnického k úpravám požadavků ze strany armády.

Cena zakázky se tak zvedne o 796 milionů korun. Z původních 1,3 miliardy na více jak 2 miliardy korun.

„Vojáci své původní požadavky specifikovali v roce 2013. Od té doby ale došlo ke změně bezpečnostní situace ve světě, na kterou musíme reagovat nejen nákupem moderních zbraní, ale také inovací a zdokonalením výzbroje u již zahájených projektů, což je tento konkrétní případ,“ vysvětlil Stropnický.

Vozidla tak budou vybavena vysokou pancéřovou ochranu osádky a budou vybavena zodolněnou sofistikovanou komunikační, výpočetní a přenosovou technikou poslední generace.

„Technicky zhodnotit nová bojová vozidla ještě v procesu výroby je pro armádu a stát výhodnější, než vozidla modernizovat až po jejich dodání,“ řekl Stropnický.

Ministerstvo obrany si také nechalo zpracovat dva nezávislé znalecké posudky, které potvrdily, že jde o cenu v místě a čase obvyklou. Nové transportéry vyjdou i po úpravě ceny levněji, než tomu bylo v zakázce schválené vládou v roce 2009. Tehdy se ceny vozidel ve srovnatelných modifikacích pohybovaly od 111 do 189 milionů korun za kus. Nyní vyjde jeden spojovací Pandur na 98 milionů korun a velitelsko-štábní Pandur na 102 milionů korun.

K podpisu smlouvy má dojít v následujících měsících, dodávky vozidel jsou plánovány v letech 2019 až 2020. Česká armáda má v současnosti 107 obrněnců Pandur. Původně jich chtěla armáda nakoupit asi o 90 více.

inc natoaktual.cz
zpět na článek