natoaktual.cz

Nové radary nabízejí české armádě Francie, Izrael a Švédsko

18. srpna 2016  11:53
Ministerstvo obrany obdrželo tři nabídky na dodávku 3D radiolokátorů MADR. O obchod za zhruba 3,5 miliardy korun se uchází Francie, Izrael a Švédsko. Celkem osm souprav nových radarů má nahradit zastaralou techniku ještě sovětské výroby a podstatně vylepšit protivzdušnou obranu země.  
Radar typu MADR na veletrhu IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Ministerstvo obrany obdrželo od vlád Francie, Izraele a Švédska nabídky na dodávku osmi souprav 3D radiolokátorů MADR,“ potvrdil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Od zástupců velvyslanectví převzal ve středu nabídky náměstek pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval.

Ve stejný den také začala pracovat zvláštní hodnotící komise složená ze 33 expertů ministerstva obrany a Univerzity obrany, kteří je posoudí. Nejprve budou zkoumat úplnost nabídek a poté přejdou do první fáze hodnocení, která má více než 80 základních kritérií. Předpokládané ukončení první fáze je v polovině září.

Prioritou je vysoká mobilita. Požaduje se provedení ve formě kontejneru, který je standardně přepravitelný lodí, po železnici, nákladním letounem kategorie C-130 Hercules nebo na automobilovém podvozku, který je do české armády již zaveden.

Doba rozvinutí radaru od okamžiku příjezdu na stanoviště nesmí být delší než dvě hodiny, samotný čas pro uvedení rozvinutého radaru do provozu nesmí překročit pět minut. Rozvinutí musí být zvládnutelné výlučně obsluhou bez použití dalších pomocných zařízení, například jeřábu. Klíčovým požadavkem pak budou především detekční schopnosti.

„Nabídky, které projdou první fází, budou dále hodnoceny pomocí matematického multikriteriálního modelu, který čítá přes 360 ekonomicko–technických parametrů,“ konstatoval Medek s tím, že vítězného dodavatele ministerstvo vybere nejpozději do konce letošního roku.

Celkem osm souprav radiolokátorů MADR má nahradit zastaralou techniku sovětské výroby. Armádě zajistí přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3 000 metrů a vytvoří předpoklady pro zajištění aktivní protivzdušné obrany ve spojitosti s náhradou protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB. Součástí zakázky je zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetileté technické životnosti.

„Pořízení v režimu vláda – vláda je transparentní způsob, který nám nezaručí pouze obchodní partnerství, ale především možnosti prohloubení spolupráce ve vojenské oblasti,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Ministerstvo obrany v květnu původně přímo oslovilo čtyři země. Kromě Francie, Izraele a Švédska také Británii. Nabídky měly země předložit do poloviny července. Na žádost uchazečů byl termín přeložen. Zároveň Británie z výběru odstoupila s tím, že britské řešení ne zcela odpovídá požadavkům české armády.

inc natoaktual.cz
zpět na článek