natoaktual.cz

Dva vojáci se zranili při střelbách z bojového vozidla

19. května 2016  8:43
Při střelbách s bojovým vozidlem pěchoty byli ve středu zraněni dva čeští vojáci. K nehodě došlo ve vojenském prostoru Libavá. Oba příslušníci 71. mechanizovaného praporu v Hranicích byli převezeni do olomoucké fakultní nemocnici.  
Bojové vozidlo pěchoty brzdí během ukázky na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

K incidentu došlo ve středu ve 21:45 při nácviku bojových střeleb z bojových vozidel BVP-2. „Desátník J. F. byl zraněn těžce, desátník L. S. utrpěl lehké zranění a ve čtvrtek má být propuštěn z Fakultní nemocnice v Olomouci, kam byli oba vojáci okamžitě převezeni,“ uvedla Jolana Fedorková z Generálního štábu.

Rodiny vojáků byly informovány a okolnosti nehody vyšetřuje Vojenská policie. Podobnosti, jak ke zranění došlo, zatím armáda nezveřejnila.

Těžší zranění během výcviku jsou u české armády poměrně ojedinělá. V roce 2014 se na cvičení v Doupovských horách převrátil obrněný transportér Pandur, vojáci uvnitř vyvázli jen s oděrkami a jedním naraženým loktem. Jiná nehoda obrněného transportéru Pandur v roce 2013 skončila chvilkovým bezvědomím řidiče. V září 2013 ale zemřel při výcviku v Boleticích předsunutý letecký návodčí, kterého zasáhla střepina z minometného granátu.

Bojová vozidla pěchoty (BVP-2) v české armádě postupně dosluhují. Velení je chce nahradit. Vyzbrojena jimi zůstává především 7. mechanizovaná brigáda z Hranic.

Jde o bojová obojživelná obrněná pásová vozidla, která byla v někdejším Československu vyráběna licenčně podle sovětského transportéru BMP-2. V Československu se vozidla sériově vyráběla do roku 1989. Osádku čtrnáctitunového stroje tvoří tři osoby, výsadek v zadní části pak šest vojáků.

inc natoaktual.cz
zpět na článek