natoaktual.cz

Průzkumníci z celého Česka soupeřili na Libavé v náročném závodě

26. srpna 2014  17:36,  aktualizováno  28.8 18:50
Průzkumné týmy armádních jednotek z celé České republiky soupeřili na Libavé v šestém ročníku fyzicky i psychicky náročného závodu, který měl prověřit jejich dovednosti i odolnost v situacích, do nichž se mohou během bojových operací dostat. Ve čtyřdenním klání nakonec zvítězili příslušíci 102. průzkumného praporu z Prostějova.  

Soutěž průzkumných hlídek na Libavé | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Hlavním cílem této soutěže je prověřit schopnosti průzkumníků naší armády. Jde o celoarmádní soutěž," uvedl velitel prostějovského 102. průzkumného praporu René Sabela.

Závod odstartoval v noci na úterý první noční etapou. Během čtyř dnů vojáci urazili přes 90 kilometrů obtížným terénem. Po celou dobu s sebou nesli dvacetikilovou výzbroj a vybavení. Na trase museli splnit celou řadu disciplín. Od překonání vodní plochy a přepadení budovy, přes lezecké úkoly až po střelbu.

"Soutěž průzkumných hlídek, která vedle odborných znalostí vyžaduje i fyzickou zdatnost, psychickou odolnost, sladěnost, souhru a spolupráci v týmu, není pro každého. Každoročně zpravidla čtyři až pět družstev v průběhu soutěže musí odstoupit a cílovou páskou neproběhnou," podotkl mluvčí soutěže Petr Šiler.

Náročný pětietapový závod připravil 102. průzkumný prapor a hlavním cílem je porovnat praktické a teoretické dovednosti, znalosti a schopnosti průzkumných hlídek z různých armádních jednotek. Zastoupeny jsou tak týmy pořádajícího praporu, 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku a Univerzity obrany.

Fotografie

Soutěž průzkumných hlídek na Libavé.
Soutěž průzkumných hlídek na Libavé. „Semper Fidelis - Vždy věrný“, mott...
Soutěž průzkumných hlídek na Libavé. Při přakonávání vodní plochy měla voda jen...
Soutěž průzkumných hlídek na Libavé. Při přakonávání vodní plochy měla voda jen...

"Současná doba nabízí průzkumákům možnost ulehčit si plnění úkolů využitím současné nejmodernější techniky, ale cílem této soutěže je naopak návrat ke kořenům. Procvičit si tedy ty schopnosti, které musí ovládat každý jednotlivý člen průzkumné hlídky v okamžiku, kdy veškeré technické vymoženosti selžou," konstatoval Sabela.

Dokončilo jen deset týmů

V některých disciplínách tak bylo zakázáno používání GPS. Jako například při první noční etapě, kdy se průzkumné hlídky pohybovaly v těžkém terénu ozvláštněném zchátralými a opuštěnými vesnicemi z 50. let minulého století. Jejich cílem bylo na ploše zhruba 30 kilometrů čtverečných posbírat co nejvíce kontrolních bodů z celkových čtyřiceti. Jen s mapou, azimuty a krokováním.

Nebo změřit vzdálenosti k různým objektům bez použití laserových dálkoměrů, které jsou jinak standardně ve výstroji. "Je třeba si vzpomenout, jak se pracuje s dílcovým pravidlem a vzdálenost postaru vypočítat," dodal Sabela.

Další ze zajímavých disciplín bylo připravit průjezd ženijním zátarasem tvořeným protitankovými jehlany. K tomu posloužily táhlé nálože. Na průchod jich tým dostal šest, každá přitom váží zhruba deset kilogramů. 

Hlídky také musely zvládnout ošetřit zraněného vojáka a poté ho pod nepřátelskou „palbou“ odtáhnout do bezpečí. Ve čtvrtek už na účastníky čekalo jen pozorování ze skrytého místa, odkud měly týmy zaznamenat a zakreslit pohyb vojenské techniky na planině.

Náročnost soutěže podle pořadatelů dokazuje i fakt, že ji každoročně nedokončí kolem pěti družstev. Letošní ročník se ale ukázal být zřejmě vůbec nejnáročnějším, neboť třeba už před středeční předposlední čtvrtou etapou pokračoval jen deset z původních osmnácti družstev.

Vítězství nakonec vybojoval tým z druhé průzkumné roty 102. průzkumného praporu z Prostějova. Na druhém místě se umístilo družstvo ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi a na na třetí příčce další domácí tým z první průzkumné roty 102: praporu z Prostějova.

inc natoaktual.cz
zpět na článek