natoaktual.cz

USA zlikvidovaly na moři už tři čtvrtiny chemických zbraní ze Sýrie

12. srpna 2014  11:02
Tři čtvrtiny chemických zbraní ze Sýrie už jsou zničeny, hlásí speciální americká kontejnerová loď Cape Ray. Likvidace bude dál pokračovat na blíže nespecifikovaném místě ve Středozemním moři.  

Speciální americká loď Cape Ray ve španělském přístavu Rota | foto: U.S.NAVY

Americké speciálně upravené plavidlo počátkem července naložilo v jihoitalském přístavu Gioia Tauro na 600 tun sarinu a hořčičného plynu ze zásob chemických zbraní syrského režimu.

Za pouhý měsíc už se podařilo zlikvidovat na tři čtvrtiny nebezpečného nákladu, potvrdil mluvčí Pentagonu Steve Warren.

Rok po útoku

Mezinárodní společenství ze Sýrie odvezlo celkem na 1 300 tun chemických zbraní, které režim syrského prezidenta Bašára Asada světu přiznal. Část zlikviduje americké plavidlo na moři, část komerční a vládní instituce v Evropě.
Vedl k tomu útok na předměstí Damašku loni v srpnu. Mezi obytné domy tehdy dopadly střely s nervovým plynem. Při masakru zemřelo přes 350 lidí. Tisíce lidí se zranily, mnohdy s trvalými následky.

Operace probíhá na neznámém místě v mezinárodních vodách východního Středomoří. Likvidace probíhá díky unikátnímu zařízení přímo na moři.

Takřka dvousetmetrová loď Cape Ray s titanovými nádržemi, přestavěná z nákladního plavidla, patří do americké rezervní flotily. Obsluhu tvoří 64 expertů z armádního chemického a biologického centra Edgewood v Marylandu.

K likvidaci chemických zbraní slouží dvě nedávno vyvinuté mobilní zařízení na hydrolýzu, instalovaná přímo na palubě. Manažer projektu a chemický inženýr Adam Baker připomněl, že technologie není nová. Systém před deseti lety například využily Spojené státy k likvidaci vlastních zásob asi 1 700 tun hořčičného plynu.

Nově je však zařízení přizpůsobeno a instalováno do klasických přepravních kontejnerů, což umožňuje rychlé nasazení prakticky kdekoliv na světě. Jedním z nejtěžších problémů, kteří museli experti vyřešit, bylo zásobování.

Zatímco na pevnině mohou nákladní automobily dovážet látky pro neutralizaci a odvážet odpad třeba každý den, na moři to je jinak. Na lodi je proto 269 standardních přepravních kontejnerů s veškerými zásobami i nádržemi pro odpad.

Plavidlo může sloužit dál

Spojené státy už začínají uvažovat, co bude se speciálním plavidlem poté, co mise na zničení chemických zbraní ze Sýrie skončí. "Zařízení by mělo zůstat zachováno. Chtějí to udržet," uvedl Baker s tím, že se nyní řeší další financování.

Fotografie

Nakládání syrských chemických zbraní na americkou loď Cape Ray v italském...
Americká loď Cape Ray v italském přístavu Gioia Tauro
Nádrže na likvidaci chemických zbraní na palubě speciální americké lodi Cape Ray
Speciální americká loď Cape Ray opouští španělský přístav Rota

Naznačil, že by plavidlo mohlo být užitečné při likvidaci zásob chemických zbraní i dalších zemí. Systém je flexibilní a dokáže neutralizovat i další látky kromě sarinu nebo hořčičného plynu.

Obě chemické bojové látky jsou neutralizovány pomocí různých činidel, jakými jsou například bělidla nebo hydroxid sodný.

Výsledkem bude nakonec asi 5,7 milionu litrů toxické odpadní vody, která musí být zlikvidována, ale už nemůže být použita jako chemická zbraň. Odpadní voda bude načerpána do menších nádrží, které jsou na palubě, a později zlikvidována v komerčních průmyslových zařízeních na pevnině.

inc natoaktual.cz
zpět na článek