natoaktual.cz

Dopravní letoun se zřítil na Ukrajině, mohl být sestřelen

18. července 2014  8:46,  aktualizováno  17:31
Dopravní letoun Boeing 777 malajsijských aerolinií se ve čtvrtek zřítil na východě Ukrajině, kde probíhají boje mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty. Na místě zahynulo patrně všech 298 cestujících. Existuje vážné podezření, že byl stroj sestřelen. Z činu se navzájem obviňují Ukrajina a proruští separatisté.  

Amatérská nahrávka zachycuje zřícení malajsijského letounu na východě Ukrajiny (17. července 2014) | foto: You Tube

Let MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpur se zřítil ve čtvrtek kolem 15:20 SEČ. Letadlo začalo podle svědků prudce klesat asi padesát kilometrů od hranic s Ruskem a zřítilo se nedaleko vesnice Grabovo. Na palubě bylo 298 lidí (283 cestujících a 15 členů posádky), většinou Nizozemců.

Trosky stroje jsou podle agenturních zpráv rozesety v několikakilometrovém okruhu. Záhy poté se objevily první zprávy, že byl letoun sestřelen ve výšce deseti kilometrů nad Doněckem, kde probíhají boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. Ze sestřelení letounu se obviňují obě strany navzájem.

Oběti tragédie

  • 189 Nizozemců
  • 27 Australanů
  • 12 Indonésanů
  • 9 Britů
  • 4 Němci
  • 4 Belgičané
  • 3 Filipínci
  • 1 Kanaďan
  • 1 Novozélanďan

Čtyři cestující zatím nebyli identifikováni. České ministerstvo zahraniční potvrdilo, že letounem necestoval žádný Čech.

Zdroj: Malaysia Airlines

"Nevylučujeme, že letadlo bylo sestřeleno a potvrzujeme, že ukrajinské vojenské síly nepálily na žádné cíle na obloze," uvedl v oficiálním prohlášení ukrajinský prezident Petr Porošenko.

Samozvaný premiér Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj naopak ze sestřelení letadla obvinil ukrajinskou armádu.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil okamžité prošetření katastrofy. Prezident Porošenko navrhl zapojit do činnosti komise odborníků Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a dalších mezinárodních struktur, zástupců Nizozemska a Malajsie.

Podle ukrajinské Národní letecké správy stroj letěl bez jakýchkoliv problém, než zmizel z radarů. "Let probíhal normálně. Posádka se ani slovem nezmínila o jakýchkoli problémech," uvedl ředitel Dmytro Babejčuk.

Představitel ukrajinského ministerstva vnitra Anton Gerašenko posléze oznámil, že letadlo bylo sestřeleno raketovým samohybným systémem BUK, který je narozdíl od běžných přenosných protiletadlových střel s dosahem maximálně do 5 kilometrů schopný letoun bez problémů v desetikilometrové výšce zasáhnout.

Ukrajinské ministerstvo vnitra poté zveřejnilo na svých stránkách záběry kamionu, který na podválu táhne právě systém BUK. Záběry byly údajně natočeny ráno ve 4:50 místního času u obce Krasodon a konvoj mířil k ruské hranici. Podle ministra to dokazuje, že separatisté rakety po sestřelení letounu urychleně přesunuli do Ruska. (videozáběry najdete zde)

Ruské ministerstvo obrany to odmítlo s tím, že armáda údajně už ve středu zachytila radarové aktivity ukrajinského systému jižně od Doněcku a že místo dopadu dorpavního letadla se nachází v dostřelu ukrajinských raketových baterií.

Ukrajinský generální prokurátor Vitalij Jarema oznámil, že separatisté žádné zařízení BUK ukrajinské armádě v Doněcké a Luhanské oblasti neukořistili. Přitom separatisté se chlubili systémem na internetu a nedlouho po zřícení civilního stroje fotografie stáhli.

Svět tragédii odsoudil

Tragickou událost odsoudili okamžitě představitelé světových organizací i jednotlivých zemí. "Okolnosti havárie nejsou jasné. Nicméně nestabilita v regionu, zapříčiněná proruskými separatisty, vytváří velmi nebezpečné situace," uvedl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Podle něj je nejdůležitější rychlé mezinárodní vyšetření události a postavení viníků před soud. Rada bezpečnosti OSN požaduje "úplné, důkladné a nezávislé mezinárodní vyšetřování" pádu malajsijského letadla.

Podle amerického viceprezidenta Joe Bidena nebyl čtvrteční pád malajsijského letadla nehodou. "Letadlo bylo očividně sestřeleno - sestřeleno, žádná nehoda, smeteno z oblohy... Je zde mnoho otázek, které musí být zodpovězeny. My ty odpovědi dostaneme a podle toho podnikneme další kroky," prohlásil v reakci Biden.

Britský premiér David Cameron označil tragédii malajsijského letounu za šokující. Stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová uvedl, že vinící musí stanout před soudem.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina nese za neštěstí plnou odpovědnost Kyjev, protože k události došlo na ukrajinském území.

Na místo tragédie v pátek dorazilo 30 členů mírové mise OBSE. Separatisté jim před slíbili, že je k troskám pustí a zaručí jejich bezpečnost. Stejně tak prý ukrajinským úřadům umožní odvoz ostatků.

Odpovědi na příčinu zřícení letounů mají dát především "černé skříňky", které už údajně byly na místě objeveny.

zpět na článek