natoaktual.cz

Nad propastí i ve člunu. Tak bojují studenti o prázdninovou cestu

7. července 2014  13:45
Vyšplhat na skálu, prolézt jeskyní, přejít po mostě nad propastí a spustit se po laně zase dolů. V úmorném vedru pak uběhnout 10 kilometrů a plnit obtížné úkoly. Ve výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku v unikátní mezinárodní středoškolské soutěži Aliante uspěli i čeští studenti.  

Finále středoškolské soutěže Aliante ve výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Zatímco na počátku bylo přes 1 500 středoškoláků z devíti zemí, kteří se do čtrnáctého ročníku unikátní soutěže o NATO na jaře přihlásili, do mezinárodní finále na Slovensku se přes vědomostní kola probojovalo jen šedesát z nich.

Soutěž Aliante

Soutěž vznikla v Česku před čtrnácti lety. Je určena pro dvoučlenné týmy středoškoláků ve věku 15 až 19 let. Jedinou podmínkou účasti je studium na střední škole, e-mailová adresa a registrace.

V počátcích soutěžili jen studenti z Česka. Během doby se však klání rozrostlo do mezinárodních rozměrů. Letos se zapojilo devět zemí. Kromě Česka také Černá Hora, Gruzie, Chorvatsko, Litva, Polsko, Slovensko, Turecko a nově Kanada.

Studenti měří síly ve dvou vědomostních kolech, týkajících se fungování NATO, geografie, historie, politologie a práva. Ve finále zaměřeném na fyzickou a psychickou odolnost pak nejlepší z jednotlivých zemí bojují o atraktivní prázdninovou cestu. Letošní finále organizovalo Ministerstvo obrany SR a Centrum výcviku Lešť.

"Smyslem je zvyšovat povědomí studentů o historii, geografii, politologii, ale především bezpečnostní problematice a Severoatlantické alianci. Širší rozhled v těchto oblastech jim pomůže lépe se orientovat v každodenním dění," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000.

Vše o projektu Aliante na www.project-aliante.org

A na ty čekal ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť týden, který dokonale otestoval jejich fyzickou i psychickou odolnost.

Od překážkové dráhy, kterou používají při výcviku slovenští vojáci, plavbu ve člunech, střelecký trenažér a lezeckou stěnu až po závěrečný desetikilometrový vytrvalostní závod s řadou úkolů na trati.

"Nejtěžší byl asi právě závěrečný běh, šlo o čas, všichni jsme museli na plno," řekla jedna z českých účastnic Zdenka Šunková z Moravské Třebové.

Na závodníky čekal nejprve adrenalinový úkol, při kterém šplhali na třicetimetrovou skálu, prolézali úzkou jeskyní, přecházeli po lanovém mostě nad propastí a pak se po laně zase spouštěli dolů. Dál na trase pak třeba museli odtlačit vojenský náklaďák nebo přeplout ve člunu jezero.

Kromě kondice finále dokonale prověřilo schopnosti účastníků spolupracovat na mezinárodní úrovni. Finálové týmy byly totiž náhodně poskládány ze soutěžních dvojic z různých zemí. V jednom týmu se tak například potkali Poláci s Chorvaty, Češi s Gruzínci nebo vůbec poprvé také s Kanaďany.

V tvrdé konkurenci se nakonec prosadily hned tři české dvojice - Jakub Ondrůšek a Jan Konstant z Brna, Zdeněk Machala a Jan Papajanovský z Děčína a Zdenka Šunková s Luďkem Plachkým z Moravské Třebové a Opavy.

Na vítězné týmy opět čeká atraktivní prázdninová cesta, kterou podle organizátorů nelze pořídit v žádné cestovní kanceláři. V minulých ročnících vítězové navštívili například vojenské základny v USA, podívali se za polární kruh v Norsku nebo procestovali Velkou Británii, Španělsko či Turecko.

"Zaujal nás článek na iDNES, že můžeme vyhrát neobvyklý zájezd. Zajímáme se o NATO a vojenství a tak jsme to zkusili," konstatoval jeden z vítězů Jan Konstant.

Fotografie

Finále středoškolské soutěže Aliante ve výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku
Finále středoškolské soutěže Aliante ve výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku
Finále středoškolské soutěže Aliante ve výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku
Finále středoškolské soutěže Aliante ve výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku

Letos si vítězové soutěže užijí výlet po Německu. Evropská ekonomická velmoc je protkaná historickými památkami, přírodními rezervacemi i kulturními zajímavostmi. Německo představuje v rámci NATO klíčového spojence se svou silnou vojenskou mocí, důležitou účastí v zahraničních operacích a stejně tak několika spojeneckými základnami na svém území.

"Návštěva některých základen tak bude skutečně nezapomenutelným zážitkem, obohaceným německou dlouhou historií a kulturním dědictvím, ale také jasnou modernitou, kterou nelze přehlédnout," uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které soutěž každoročně organizuje.

inc natoaktual.cz
zpět na článek