natoaktual.cz

Americká show: superstíhačka, bombardéry i legendární akrobaté

2. května 2014  14:53
Zhmotňují se tam v jednu chvíli a na jednom místě sny leteckých fandů z Evropy i dalších koutů světa. Nejmodernější a nejvýkonnější stroje současnosti, které na starý kontinent jen tak nezavítají. Americká základna Barksdale v Louisianě po loňských tvrdých rozpočtových škrtech oprášila svou leteckou show.  
Nejvýkonnější stíhací stroj současnosti - F-22 Raptor na letecké show na základně Barksdale v Louisianě | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz
galerie Letecká show na základně Barksdale v Louisianě. Vystoupení skupiny Thunderbirds během letecké show na základně Barksdale v... Vystoupení skupiny Thunderbirds během letecké show na základně Barksdale v... Letecká show na základně Barksdale v Louisianě. Vystoupení skupiny Thinderbirds na strojích F-16 během letecké show na základně... Letecká show na základně Barksdale v Louisianě. Legendární stroj z korejské války F4U-4 Corsair na letecké show na základně... Letecká show na základně Barksdale v Louisianě. Strategické bombardéry B-52 sloužily divákům na letecké show na základně...

Tvrdé rozpočtové škrty, které loni dopadly na americké letectvo, uzemnily na čas řadu letek a vedly ke zrušení desítek leteckých akcí po celých Spojených státech.

Barksdale

Vojenská základna USAF poblíž Bossier City v Louisianě. Vybudována v roce 1932 a pojmenována po Eugeneovi "Hoy" Barksdaleovi, leteckému veteránovi z první světové války. Je domovskou základnou 2. bombardovacího křídla s letouny B-52 Stratofortress. Sídlí tu americké velitelství Air Force Global Strike, které řídí strategické jaderné letectvo celých USA.

To byl případ i tradiční show na jedné z nejstarší leteckých základen amerického letectva Barksdale v Louisianě, pořádané od třicátých let minulého století, kdy byla základna založena. Loni museli organizátoři akci kvůli sekvestracím zrušit pouhý měsíc před jejím konáním.

Teď je všechno zapomenuto. Show byla oprášena a poslední dubnový víkend přilákala na letiště na 60 tisíc natěšených diváků. Právě tady na jednom místě a v jeden čas bylo k vidění na zemi i ve vzduchu to nejlepší z výzbroje USAF. Stroje, které na letecké show v Evropě zavítají jen opravdu výjimečně.

Mezi největší lákadla patřila nejvýkonnější "superstíhačka" současnosti F-22 Raptor. Jediný stroj páté generace v operačním nasazení na světě. Letoun je jako "technologický klenot" chráněn zvláštním americkým zákonem, který zakazuje jeho vývoz. Zájem o F-22 přitom projevilo několik zemí včetně Izraele nebo Japonska. Letoun americké vzdušné síly ani příliš "neukazují" na veřejnosti.

Nejvýkonnější stíhací stroj současnosti - F-22 Raptor na letecké show na...

Nejvýkonnější stíhací stroj současnosti - F-22 Raptor na letecké show na základně Barksdale v Louisianě

Setání tří generací amerických stíhacích letounů během show na základně...

Setání tří generací amerických stíhacích letounů během show na základně Barksdale v Louisianě, P-51 Mustang z druhé světové války, současný F-16 Fighting Falcon a nastupující generace F-22 Raptor.

Strategický bombardér B-2 Spirit na letecké show na základně Barksdale v...

Strategický bombardér B-2 Spirit na letecké show na základně Barksdale v Louisianě.

Letos se mimo Spojené státy veřejnosti neukáže nikde. Loni se představil v Austrálii. V Evropě byl stroj k vidění pouze jednou, na největší letecké show RIAT ve Velké Británii v roce 2010. "Lidé se na něj těší, je to stále neokoukaný stroj," uvedl Petr Zlatohlávek, který působil v přípravném týmu show v Barksdale.

Každou účast tohoto letounu na show i ve státech navíc provázejí přísná bezpečnostní pravidla, podobně jako u bombardéru B-2 Spirit. "Byly to jediné stroje umístěné mimo perimetr vyhrazený pro diváky. Ke všem ostatním letadlůmmohli diváci dojít a osahat si je. Tyto dva stroje byly za plotem a s ochrankou," dodal Zlatohlávek.

Vystoupení skupiny Thinderbirds na strojích F-16 během letecké show na základně...

Vystoupení skupiny Thinderbirds na strojích F-16 během letecké show na základně Barksdale v Louisianě.

To dnes již legendární ale stále sloužící strategické bombardéry B-52 Stratofortress, které mají v Barksdale domovskou základnu, divákům sloužily spíše jako výborná ochrana před ostrým sluncem. Právě ze základny Barksdale se před časem tyto letouny účastnily tři roky po sobě Dnů NATO v Ostravě, kde je viděly statisíce lidí.

Asi největším diváckým magnetem ale bezesporu bylo vystoupení akrobatické skupiny Thunderbirds. Světově proslulá letka na strojích F-16 amerického letectva loni kvůli škrtům vůbec nevystupovala. Letos je znovu na nebi a organizátoři letecké show v Barsdale dokonce museli přizpůsobit datum akce rozvrhu skupiny. V Česku se Thunderbirds objevila v roce 2000 v Brně.

inc natoaktual.cz
zpět na článek