natoaktual.cz

Bezletová zóna nad Sýrií by znamenala válku, tvrdí Pentagon a vyzbrojuje sousedy

28. června 2013  10:28
Spojené státy potvrdily, že kvůli rostoucím obavám z přelití konfliktu v Sýrii pomáhají vyzbrojovat sousední země. Do Libanonu míří kromě dodávek zbraní američtí vojenští poradci a instruktoři, v Jordánsku zase Pentagon nechá stovky "mariňáků", stíhačky a střely Patriot.  
Jordánské stíhačky F-16 vedou formaci, kterou tvoří ještě letoun F-16 americké Národní gardy a stroje F-18 námořní pěchoty, během cvičení Eager Lion | foto: US NAVY
galerie Americká obojživelná výsadková plavidla během manévrů Eager Lion v Jordánsku Noční výsadek během manévrů Eager Lion poblíž syrských hranic v Jordánsku Odstřelovač z 26. expediční jednotky americké námořní pěchoty během ostrých Noční střelby během manévrů Eager Lion poblíž syrských hranic v Jordánsku Jordánské stíhačky F-16 vedou formaci, kterou tvoří ještě letoun F-16 americké Výsadkový letoun V-22 Osprey během cvičení Eager Lion v Jordánsku Irácké speciální síly během cvičení Eager Lion v Jordánsku Do rozsáhlého vojenského cvičení Eager Lion v Jordánsku se zapojily i speciální Jordánské stíhačky F-16 vedou formaci, kterou tvoří ještě letoun F-16 americké

"Vojensky, co děláme, pomáháme našim partnerům v regionu v sousedství Sýrie zajistit jejich připravenost na případné přelití konfliktu," řekl šéf sboru náčelníků Martin Dempsey.

Manévry u syrských hranic

Odstřelovač z 26. expediční jednotky americké námořní pěchoty během ostrých
Noční výsadek během manévrů Eager Lion poblíž syrských hranic v Jordánsku
Do rozsáhlého vojenského cvičení Eager Lion v Jordánsku se zapojily i speciální
Americké obojživelné výsadkové plavidlo během manévrů Eager Lion v Jordánsku

Jde především o Libanon, Irák a Jordánsko. Zatímco do Libanonu míří američtí vojenští instruktoři a poradci, v Jordánsku Američané ponechají na 700 vyzbrojených vojáků námořní pěchoty, několik stíhaček F-16 a především protiletadlový a protiraketový systém Patriot.

Americké síly zůstanou v zemi po právě skončeném rozsáhlém mezinárodním cvičení, které se odehrávalo v bezprostřední blízkosti syrských hranic. Zapojilo se do něj na osm tisíc vojáků.

"Sledujeme problémy, kterým čelí libanonské ozbrojené síly, irácké bezpečnostní síly se znovuobnovenou iráckou sítí al-Káida a Jordánci, a doporučili jsme jim rozšířit jejich kapacity," konstatoval Dempsey.

U syrských hranic je v Jordánsku osm tisíc vojáků

Americká pomoc by měla mít podobu poradních týmů, instruktorů a také urychlení zbrojních dodávek. Jakých, ale nespecifikoval. "Je to o budování jejich kapacit, ne našich," dodal.

Tyto akce podle něj navazují na nedávné americké rozhodnutí poskytnout pomoc syrským povstalcům. Ministr obrany Chuck Hagel připustil, že vojenská pomoc nejen odpůrcům syrského prezidenta Asada, ale i okolním státům, s sebou nese řadu problémů.

Systém Patriot - infografika

Systém Patriot - infografika

"Syrskou opozici tvoří řada skupin a vždy si musíme být jistí, že pomoc, kterou tam dodáváme, se dostane do správných rukou," prohlásil Hagel.

Ponechání střel Patriot v Jordánsku zase vyvolalo spekulace o tom, že USA chtějí zřídit na hranicích se Sýrií bezletovou zónu, jakýsi "koridor pro všechny případy".

Konflikt v Sýrii

Podle nejčerstvější zprávy OSN si dva roky bojů v Sýrii vyžádaly na 93 tisíc lidských životů. Mezi mrtvými je i 6 500 dětí. Podle Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ze země uprchlo přes 1,6 milionu Syřanů. OSN očekává, že do konce letošního roku se jejich počet vyšplhá na 3,45 milionu. Až 10 tisíc syrských uprchlíků chtějí dočasně přijmout některé země EU.

Ačkoliv americký prezident Barack Obama zatím takovou možnost zcela nevyloučil, vojenští šéfové z Pentagonu jsou k takovému plánu zdrženlivější.

Podle Dempseyho by bylo zavedení bezletové zóny velmi obtížné. "Syrský systém protivzdušné obrany je sofistikovaný a velmi hustý," poznamenal nejvyšší americký generál s tím, že zavedení zóny by se v takovém případě "rovnalo prakticky válečnému aktu".

Zóna by navíc podle něj zřejmě neměla žádný zásadnější vliv na zastavení bojů v Sýrii, protože "syrské letectvo nese odpovědnost za zhruba deset procent obětí" více jak dva roky trvajícího konfliktu. "Raději bych věřil plánu na uzavření míru, než začneme válku," řekl Dempsey.

inc natoaktual.cz
zpět na článek