natoaktual.cz

Češi oprášili projekt společné ochrany nebe se Slováky

23. května 2013  21:43
Kromě společného nákupu radarů protivzdušné obrany nebo výcviku oživila Česká republika se Slovenskem i debatu o možné společné ochraně vzdušného prostoru. Podmínkou by ale bylo, že by oba sousedé měli stejný typ letounů.  
Slovenský vzdušný prostor schrání letouny MiG-29 | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Navrhli jsme společnou ochranu vzdušného prostoru, což ovšem představuje přejít na stejnou platformu letounů," řekl na veletrhu IDET v Brně náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Zatímco čeští letci používají moderní letouny Gripen, slovenský vzdušný prostor chrání zastarávající a dosluhují ruské letouny MiG-29. "Kdyby i Slovensko přešlo na stejnou platformu, jakou používáme my, při akvizici by mohli využít našich dosavadních zkušenosti i výcviku a servisování," konstatoval Pavel.

Podle něj jde ale čistě o politické rozhodnutí Slovensko by se muselo "ve správný čas připojit" například do vyjednávání se Švédskem. Bratislava nyní nabídku posuzuje.

"Je to poměrně zásadní a poměrně drahé rozhodnutí, nedivím se proto, že to Slovensko zvažuje ze všech stran," dodal Pavel. Projekt společné ochrany vzdušného prostoru už řešily obě strany v minulosti několikrát, vždy z něj ale nakonec sešlo.

Radary, výcvik i mise

Kromě "společného nebe" mají ale ministerstva obrany a armády obou zemí v plánu další společné projekty, které už nabírají konkrétnějších obrysů.

Jde například o nákup radarů pro protivzdušnou obranu MADR. Česká strana chce radiolokátory koupit v letech 2015 až 2017 a podle Pavla se chce k projektu připojit i Slovensko.

Další úspory si obě země slibují také díky společnému výcviku některých jednotek a rozhovory probíhají také ohledně společném působení slovenských zdravotníků s českým chirurgickým týmem u francouzské polní nemocnice v Afghánistánu. "Náš tým je připraven slovenské zdravotníky přijmout. Slovensko zatím o této věci nerozhodlo," konstatoval generál Pavel.

inc natoaktual.cz
zpět na článek