natoaktual.cz

Spojenci se chystají na možný zásah v Sýrii. Scénář se podobá Libyi

20. března 2013  9:31
Některé státy Severoatlantické aliance se připravuji na případný vojenský zásah v Sýrii. Ve Washingtonu to prohlásil vrchní velitel sil NATO v Evropě James Stavridis. Dodal, že razantnější přístup USA a spojenců by mohl prolomit patovou situaci ve válkou zmítané zemi. Případný zásah by vypadal jako ten, který byl použit předloni v Libyi.  

Záběry z bojů v syrském městě Homs | foto: www.youtube.com

Vrchní vojenský představitel NATO vystoupil v úterý před americkým senátním výborem pro obranu a naznačil, že se ohledně Sýrie spojenci připravují na celou škálu "nepředvídatelných" možností.

Několik zemí NATO podle něj pracuje na pohotovostních plánech pro možnou vojenskou akci, která by ukončila dva roky trvající občanskou válku.

"Můj osobní názor je, že by bylo užitečné prolomit bezvýchodnou situaci a svrhnout (syrský) režim," řekl Stavridis během slyšení v americkém Senátu.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen sice v minulosti několikrát zopakoval, že Aliance jako celek v dohledné době žádnou intervenci do Sýrie nepřipravuje. "Žádné konzultace na úrovni NATO neprobíhají," uvedl pro natoaktual.cz český velvyslanec v centrále Aliance Jiří Šedivý.

Stavridis však uvedl, že vojenské plánování probíhá na národní úrovni některých zemí. Diskutuje se prý o bezletové zóně, zbrojním embargu a dalších opatřeních.

NATO jako celek vyčkává

Situace v Sýrii se podle Stavridisových slov neustále zhoršuje, o čemž svědčí nejméně 70 tisíc mrtvých a milion uprchlíků. "Konec v bludném kruhu občanské války je v nedohlednu. Aliance přijala stanovisko, že bude postupovat stejnou sekvencí, která byla použita v Libyi," naznačil.

To podle něj znamená, že nejprve musí přijít mandát v podobě rezoluce Rady bezpečnosti OSN a také shoda mezi státy v regionu a především také souhlas celé osmadvacítky členských států NATO. "Budeme-li povoláni, jsme připraveni se zapojit jako v Libyi," dodal generál.

Systém Patriot - infografika

NATO už má u syrských hranic rozmístěno šest baterií protiraketových a protiletadlových střel Patriot. Chrání vzdušný prostor Turecka. Pokud však bude mít Aliance příslušný mandát, jsou podle Stavridise patrioty okamžitě schopné sestřelovat syrské bojové letouny, které bombardují pozice syrských opozičních povstalců.

Na otázku, zda by takový krok mohl sloužit jako odstrašující prostředek proti vládním útokům na povstalce, Stavridis řekl: "Myslím, že jde o důrazné odstrašení, jestliže jsou letadla sestřelena."

Případné zhroucení režimu Bašára Asada generál přirovnal k situaci na Balkánu v roce 1990. Varoval přitom, že různé etnické skupiny by poté v boji o moc mohly rozpoutat další násilí.

inc natoaktual.cz
zpět na článek