natoaktual.cz

Prezidentští kandidáti „pohořeli“ v jednoduchém kvízu o české obraně

6. prosince 2012  13:32
Kolik má česká armáda aktivních generálů, kolik vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu? Kandidátům na prezidenta ČR, který je z ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, takové otázky překvapivě dělaly velké problémy.  

Jan FIscher, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman během debaty prezidentských kandidátů (3. 12. 2012) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V moderované debatě prezidentských kandidátů Jiřího Dienstbiera, Vladimíra Dlouhého, Jana Fichera, Přemysla Sobotky a Miloše Zemana týkající se zahraniční a bezpečnostní problematiky v pražském CEVRO institutu to byl takový malý kvíz. Čtyři jednoduché otázky. Ukázalo se však, že jsou pro kandidáty, kteří by v prezidentském úřadě zastávali i funkci vrchního velitele ozbrojených sil, nad jejich znalosti.

Fotografie z debaty

Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Jan Fischer, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman
Jan Fischer během debaty prezidentských kandidátů o zahraniční politice a
Karel Schwarzenberg na debatu prezidentských kandidátů nemohl nakonec dorazit.
Miloš Zeman během debaty prezidentských kandidátů na téma

Kolik v české armádě slouží aktivních generálů zaskočilo všechny kandidáty. Jiří Dienstbier tipoval, že desítky. "Když nevím, tak to raději přiznám," řekl. Vladimír Dlouhý uvedl 90, Jan Fischer 60, Miloš Zeman 120 a Přemysl Sobotka 30. Právě ten byl nakonec nejblíž, protože v armádě je v současnosti 26 aktivních generálů (tabulkových míst je 47).

Všichni kandidáti také "přestřelili" v odpovědích na dotaz, kolik má česká armáda profesionálních vojáků (21 tisíc). Nejblíže byl opět Sobotka společně s Fischerem, kteří tipovali 30 tisíc, Zemanem tipoval 35 a Dlouhý 50 tisíc. Dienstbier odhadoval početní stav české armády na "desítky tisíc" vojáků.

Potíže měli všichni také s odhadováním rozpočtu obrany na příští rok. Ministerstvo obrany má v roce 2013 hospodařit z částkou 42 miliard. Dienstbier uvedl 38, Zeman 45 a Fischer rovných 60 miliard. Nejblíže tak byli Sobotka s Dlouhým, kteří tipovali 40 miliard.

Až na Fischera také ani jeden z kandidátů netušil, že příští rok rok NATO oslaví desáté výročí mise ISAF v Afghánistánu. Na dotaz, zda by po svém zvolení vedla jejich první zahraniční cesta právě za českými vojáky do Afghánistánu, všichni odpověděli, že ano. "Prezident by měl lidi, kteří nasazují život a bojují za naše hodnoty podporovat. Považoval bych za povinnost vojáky na těchto misích podpořit tím, že je osobně navštívím," uvedl například Fischer.

Uniformu by nechtěli

Fakticky správně dokázali všichni účastníci debaty určit pouze to, že má české letectvo ve výzbroji 14 nadzvukových stíhaček Gripen. To ale byla jen taková "zahřívací" otázka.
Nechat si ušít vojenskou uniformu, většina kandidátu odmítla. "Prezident je civilní osoba, přenechal bych nošení uniforem vojákům," prohlásil Dienstbier.

Stíhačky patří do společného evropského letectva, tvrdí prezidentští kandidáti

Daleko nejzajímavější však byl jeden ze závěrečných dotazů z publika, zda by položili za svou vlast i život. "Role prezidenta je spíš řídící, než se postavit na barikády," uvedl Sobotka. "Když někdo kandiduje na prezidenta a do volby zbývá měsíc, co může odpovědět? Ano, ale kdy, jak a za jaké situace," reagoval Vladimír Dlouhý.

"Jak se měl zachovat Hácha, Beneš, Svoboda? Co o sobě víme? Tak tu debatu veďme," namítal Jan Fischer a Miloš Zeman zase poznamenal, že "každý, kdo se stane prezidentem, se může stát terčem atentátu. Prezident se podle něj má chovat tak, aby neztratil sebeúctu a "nemusel naplivat do zrcadla, když se bude ráno holit".

inc natoaktual.cz
zpět na článek