natoaktual.cz

Izrael s USA zkoušejí obranu proti raketám. Nic proti Íránu, tvrdí

22. října 2012  14:36
Izrael a Spojené státy odstartovaly největší společné vojenské manévry poslední doby. Chtějí otestovat izraelskou protiraketovou obranu. Není to nic proti Íránu, tvrdí.  

Izraelská střela Arrow pro ničení balistických raket | foto: MDA

Izraelsko-americké manévry pojmenované Austere Challenge 2012 (Tvrdá výzva) potrvají na území Izraele celé tři týdny. Zapojí se do nich na 3 500 amerických a tisíc izraelských vojáků.

Armády chtějí společně otestovat schopnosti izraelské protiraketové obrany. Podle amerického generála Craiga Franklina se má cvičení odehrávat prakticky po celém Izraeli; většinou formou nejrůznějších simulovaných útoků na Izrael na několika frontách.

Bude se však střílet i ostrými, při čemž mají být testovány protiraketové střely systémů Patriot, Arrow 2 a Iron Dome, potvrdil šéf protiteroristického úřadu, izraelský generál a  Nitzan Nuriel. Do scénářů se zapojí i izraelská válečná loď systému Aegis.

Jen spolu cvičíme

Izrael už předem avizoval, že cvičení připravované dva roky a původně plánované na letošní jaro není v žádném případě "reakcí na nějakou konkrétní událost v regionu".

Podle generála Franklina je cvičení čistě o zlepšování společných schopností. "Je to o vojenské týmové práci. Netýká se našich voleb ani napětí na Blízkém východě. Jsme vojenští profesionálové přicházející společně trénovat obranné mise," prohlásil Franklin.

Nicméně takto rozsáhlé manévry přicházejí v době, kdy rostou obavy Izraele i USA z íránského jaderného programu. Na izraelské území navíc často dopadají rakety islamistů z pásma Gazy a židovský stát je i na dostřel libanonských radikálů Hizballáhu nebo Sýrie, kterou už řadu měsíců zmítá občanská válka.

Navenek mají manévry podle analytiků ukázat světu, že izraelsko-americké vojenské spojenectví je velmi pevné i přes rozdílné názory právě na řešení situace kolem Íránu. Zatímco se obě země shodují, že Írán představuje v současnosti asi největší bezpečnostní výzvu, propastný rozdíl panuje ve způsobu, jak Teherán v dalším obohacování uranu a případné výrobě jaderné zbraně zastavit.

Americká administrativa preferuje diplomatický tlak a tvrdé ekonomické sankce, Izrael by s podporou USA rád postupoval daleko razantněji, tedy třeba i vojenskou silou.

inc natoaktual.cz
zpět na článek