natoaktual.cz

Odešel hrdina s baretem a brýlemi, který neváhal za svobodu platit

4. září 2012  20:45
Setkal jsem se s ním během posledních let několikrát. Byla to ale vždy jen krátká zastavení během různých ceremoniálů a slavnostní. Noblesní, hrdý muž, voják a čestný člověk. "Svoboda není zadarmo," říkával. Až později jsem zjistil, že ta slova, jsou jeho život sám.  

Generál Tomáš Sedláček | foto: Armáda ČR

Generál Tomáš Sedláček zemřel ve věku 94 let v pondělí 27. srpna. Válečný hrdina, který rád se smíchem připomínal, že je o deset měsíců starší než naše republika. Voják tělem i duší. Hrdý a čestný člověk. Tak se mi vryl do paměti i za těch pár "letmých" setkání.

Vím určitě, že o poslední rozloučení s čestnými jednotkami, ministry a generály, se salvami a davy smutečních hostů v čele s prezidentem u památníku na Vítkově, by kvůli své skromnosti nestál. Vy si to ale pane generále bez debat zasloužíte!

Tomáš Sedláček se narodil 8. ledna 1918 ve Vídni v rodině důstojníka rakousko-uherské a později československé armády. Po absolvování reálky v Praze roku 1935 nastoupil jako dobrovolník vojenskou službu k dělostřelcům. Absolvoval důstojnickou školu a rozhodl se pro armádní kariéru. Vystudoval vojenskou akademii v Hranicích na Moravě a jako poručík se stal na podzim roku 1938 velitelem dělostřelecké baterie.

Když se okleštěné Československo v roce 1939 stalo říšským Protektorátem, nechtěl Tomáš Sedláček jako jednadvacetiletý voják jen nečinně přihlížet.

Na jaře 1940 se mu podařilo odejít přes jižní Moravu, Slovensko a Maďarsko do exilu. Přes Bělehrad, Řecko, Turecko a Sýrii se dostal do Bejrútu, kde se nalodil na loď plující do Francie. V polovině května 1940 se hlásil v jihofrancouzském městečku Agde, kde v té době vznikala 1. československá pěší divize.

Po porážce Francie odešel přes Gibraltar do Velké Británie, kde byl začleněn do důstojnické baterie dělostřeleckého oddílu Československé smíšené brigády. Zapojil se do bojů o Anglii a pokračoval ve vlastním výcviku pod vedením britských důstojníků.

V roce 1944 byl zařazen do transportu důstojníků, kteří byli odesláni na východ přes Gibraltar, Port Said, Damašek, Bagdád a Teherán a zařazeni do československých vojenských jednotek v Sovětském svazu, aby bojovali proti nacistům na východní frontě. Zapojil se do bojů včetně Dukelské operace. Několikrát byl vyznamenán za chrabrost.

Po válce se stal na krátkou dobu důstojníkem generálního štábu, ale záhy poznal na vlastní kůži pravou tvář nového režimu. V roce 1951 byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen komunistickou justicí na doživotí za údajnou velezradu a špionáž pro cizí velmoc.

Tomu ale předcházely týdny mučení. Ve věznicích Mírov a Leopoldov a v uranových dolech pak strávil dlouhých devět let. Z vězení vyšel Tomáš Sedláček v roce 1960 díky amnestii, ale plné rehabilitace se dočkal až po roce 1989. I přes svůj věk byl pak jedním z nejaktivnějších válečných veteránů a také předsedou obnovené Československé obce legionářské.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek