natoaktual.cz

Nový aerodynamický tunel bude sloužit armádě, vědcům i firmám

4. června 2012  17:03
Pro testování modelů letadel a bezpilotních strojů by měl sloužit nový aerodynamický tunel, jehož zkušební provoz připravuje Univerzita obrany v Brně se společností Energoklastr. Moderní zařízení bude využívat nejen armáda a vědci, ale také soukromé firmy.  

Nový aerodynamický tunel v Brně bude využívat armáda, vědci i firmy | foto: Univerzita obrany

Nový aerodynamický tunel v areálu Univerzity obrany v Černých Polích nabídne široké možnosti využití. Především je určen pro testování modelů letadel a jejich částí. Výzkum v tunelu výrazně pomůže ve všech fázích návrhu, vývoje, ale i provozu letadel.

Orkán pod střechou

Nízkorychlostní cirkulační aerodynamický tunel představuje unikátní zařízení. Zaujímá plochu přes 320 m2 s výškou stavby více než 6 metrů nad základnou laboratoře. Srdcem celého zařízení je jednostupňový axiální ventilátor s průměrem oběžného kola 2,8 metru a příkonem 261 kW. Ventilátor umožňuje urychlení proudu vzduchu v měřicí sekci na více než 180 km/h. Zajímavostí je i výstupní dýza (otvor) s možností proměnné geometrie.

Armáda a vědci z brněnské Univerzity obrany chtějí zařízení využívat pro vývoj vojenských typů letadel a jejich částí, včetně testování bezpilotních strojů.

"Půjde o největší zařízení svého druhu v rámci vysokých škol v Česku i ve střední Evropě," konstatoval mluvčí univerzity Pavel Pazdera s tím, že zkušební provoz bude slavnostně zahájen v úterý 5. června.

Tunel bude provozovat Katedra letecké a raketové techniky a sloužit má jak vědcům univerzity a členům společnosti Energoklastr, tak i soukromým firmám. Investorem projektu je právě společnost Energoklastr, která sdružuje různé firmy a organizace především v jihomoravském kraji. Další prostředky pak pocházejí z evropských strukturálních fondů.

"Tunel nebude sloužit pouze regionálnímu průmyslu jihomoravského kraje, o jeho využití projevují zájem firmy z celé republiky," uvedl šéf představenstva Energoklastru Jan Rakušan.

Zařízení by mělo tak mělo najít uplatnění i v odvětvích odvětví, jako jsou zbrojní výroba, strojírenství, energetika, stavební průmysl a další. Nabízí se i využití pro výkonnostní sporty, jako cyklistika, rychlostní bruslení či lyžování, kde hraje důležitou roli snížení aerodynamického odporu. Netradičním využitím může být i testování nových materiálů pro výrobu stanů nebo oblečení.

"Naši odborníci vyvinuli unikátní aerodynamický tunel umožňující široké využití ve výzkumu a průmyslu, ale i v některých sportovních odvětvích. Vynikající vlastnosti tunelu pro měření a testování různých objektů mohou výrazně přispět ke zlepšování pozice českých výrobců vůči zahraniční konkurenci. Spolupráce akademické sféry a průmyslu je pro naši univerzitu klíčová," konstatoval rektor Univerzity obrany Rudolf Urban.

Po úplném dokončení budou vědci moci využívat celkem šest aerodynamických tunelů různé úrovně vybavení a velikosti. Společnost Energoklastr chce kvůli tomu v letech 2012 a 2013 postupně investovat do technologií zařízení více než 40 milionů korun.

inc natoaktual.cz
zpět na článek