natoaktual.cz

V Česku vznikne vrtulníkové výcvikové centrum pro spojence

21. května 2012  3:00,  aktualizováno  7:04
Severoatlantická aliance schválila ve zvláštním obranném balíčku vznik speciálního výcvikového vrtulníkového centra v České republice. Zařízení na letišti v Pardubicích by mělo sloužit ostatním spojencům z Aliance a připravovat piloty i personál vrtulníků.  

Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Česko projekt připravilo společně s Chorvatskem a podpořily ho i Spojené státy. Na základně v Pardubicích, kde se už cvičí postupně afghánští a američtí piloti pro létání na strojích ruské výroby, tak vznikne centrum pro přípravu pilotů i personálu ostatních členských států. V Ostravě by zase měl být využíván unikátní vrtulníkový simulátor. V chorvatském Zadaru budou probíhat praktické letové kurzy v horských oblastech.

REPORTÁŽ

Unikátní simulátor vrtulníku Mi-17 v Ostravě

Jde o jeden z projektů takzvané chytré obrany (Smart Defense), které v první den summitu NATO v americkém Chicagu odsouhlasily všechny členské státy "osmadvacítky". Některé důležité obranné schopnosti budou spojenci sdílet a podílet se společně na jejich financování. To by mělo být levnější a efektivnější, než aby každá země postupovala samostatně.

"Je to takový drobný kamínek do mozaiky těch věcí, které se skutečně dají dělat v budoucnosti společně, více na bázi dělby práce. A každá země tak trochu ušetří," citovala ministra obrany Alexandra Vondru agentura ČTK.

Spojenci mají dvacítku společných projektů

Čtěte speciál k summitu

V budoucnu by se měly k českému projektu připojit i další státy, například Slovensko. Hovoří se také o Bulharsku nebo Polsku. "Bude nepochybně výhodné a do určité míry i nevyhnutelné, aby se armády zejména malých a středně velkých členských států, jako je Česká republika, dále specializovaly, především na vybrané segmenty vojenských technologií, a v ostatních oblastech více spoléhaly na spojence," konstatoval šéf české delegace v Parlamentním shromáždění NATO a stínový ministr obrany Jan Hamáček.

NATO v Chicagu

Summit NATO v Chicagu

Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena spojenci schválili dohromady dvacítku takových projektů, "které Aliance potřebuje a za cenu, kterou si může dovolit". NATO si slibuje, že takto výrazně zmodernizuje a zlepší své vojenské síly v době, kdy se členské země potýkají s klesajícími rozpočty na obranu.

"V těchto těžkých ekonomických časech můžeme spolupracovat a spojit naše zdroje," řekl americký prezident Barack Obama.

Dalším ze společných projektů je například po zkušenostech z Afghánistánu vývoj speciálních dálkově ovládaných pyrotechnických robotů pro ničení nástražných výbušných systémů. Po loňské operaci v Libyi se zase několik zemí spojí, aby se napříště zajistilo pro NATO lepší průzkumné informace prostřednictvím hlídkových letounů.

Klíčovým projektem pak je systém AGS, jako hlavní pilíř pro ochranu aliančních vojáků na bojišti. Aliance v Chicagu podepsala dohodu, na jejímž základě může nakoupit pět amerických speciálních bezpilotních strojů Global Hawk. Ty mají být schopny létat až 32 hodin ve výšce 18 kilometrů.

Budou umístěny v Sigonelle na Sicílii a začít nasazovat se mají od roku 2016. Záběry z nich umožní sledovat pohyblivé cíle i jednotlivé osoby. Na projektu za celkových 1,3 miliardy eur se podílí hned 15 zemí včetně České republiky.

inc; natoaktual.cz
zpět na článek