natoaktual.cz

Pandur se proměnil v obrněnou sanitku, z boje odveze až osm zraněných

7. ledna 2012  9:24
Čeští vojáci dostali první dva obrněnce Pandur speciálně upravené jako sanitky. Z bojiště dokáže tahle pancéřovaná záchranka bezpečně přepravit až osm zraněných. V nouzi je možné provádět akutní lékařské zákroky i uvnitř.  

Sanitní verze obrněného transportéru Pandur | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Vojáci dostali o osmikolový obojživelný zdravotnický obrněný transportér s vysokou manévrovatelností, pohyblivostí a průchodivostí terénem. "Vozidlo je vybaveno stálým pohonem kol první, třetí a čtvrté nápravy s možností aktivace či deaktivace kol druhé nápravy. Základní osádku tvoří řidič a dva zdravotníci," uvedl Jiří Caletka z ministerstva obrany.

Pandur II 8x8

Délka: 7,50 m
Výška: 2,08 m
Šířka: 2,67 m
Hmotnost: do 20ti tun
Motor: šestiválec 455 HP/335 kW
Max. rychlost: 105km/h
Dosah: 700 km
Zrychlení 0–50 km/h: 14 s
Rychlost plavby: 10 km/h
Max. stoupání: 70 %
Brodivost: 1,5 m

Od bojové verze obrněného vozidla Pandur z výzbroje českých jednotek se liší zdravotnickou nadstavbou. Vnitřní uspořádání a výbava vozidla umožňuje zdravotníkům poskytovat předlékařskou pomoc i provádět akutní lékařské zákroky v nouzových situacích přímo na bojišti.

Uvnitř jsou dvě speciální nosné konstrukce s lůžky pro zraněné připomínající "šuplíky". Do bezpečí je vozidlo schopné najednou přepravit čtyři ležící raněné vojáky, nebo dva ležící a čtyři sedící nebo osm sedících. "V případě plného lékařského dohledu lze zajistit plný monitoring životních funkcí a péči až o dva ležící těžce raněné," konstatoval Caletka.

Premiéru nový obrněný transportér v sanitní úpravě zažil na sklonku roku během největších loňských armádních manévrů na Doupově. Zatím má česká armáda k dispozici dva takto speciálně upravené obrněnce. Letos přibudou další dva. Cena jednoho kusu je zhruba 55 milionů korun a je dílem českých konstruktérů z vojenského opravárenského podniku VOP-025 Nový Jičín.

Všechny sanitní pandury bude mít ve výzbroji 4. brigáda rychlého nasazení. Armáda počítá, že v případě potřeby mohou být stroje nasazeny v zahraničních operacích.

inc natoaktual.cz
zpět na článek