natoaktual.cz

Taliban zaútočil raketami na shromáždění vůdců v Kábulu

17. listopadu 2011  10:05
Povstalci Talibanu zaútočili raketami na část Kábulu, kde druhým dnem pokračuje tradiční velké shromáždění afghánských kmenových vůdců a politiků. Podle policie dopadly dvě rakety asi kilometr od místa konání a zranily nejméně jednoho člověka.  

Shromáždění místních vůdců jsou tradičním způsobem rozhodování v Afghánistánu (ilustrační foto). | foto: ISAF Media

Taliban už předem varoval, že na shromáždění zaútočí. Afghánské bezpečnostní síly proto zpřísnily ochranu centra města. Silnice vedoucí k místu velké rady jsou zablokované, v ulicích vyrostla nová stanoviště armády a policie. Už v pondělí bezpečnostní jednotky poblíž místa konání zastřelily sebevražedného atentátníka.

Velké rada (Lója džirga), které se účastní na dva tisíce delegátů, je věnována budoucím vztahům Afghánistánu s USA po roce 2014, kdy mají zemi opustit američtí vojáci a NATO má předat odpovědnost za celou zemi do rukou Afghánců. Čtyřdenního jednání se účastní kmenoví vůdci, politici, představitelé náboženských komunit i jednotlivých provincií země.

Zastavte noční operace, vyzval Karzáí

Lója džirga

Velká rada - Lója džirga je prastarý způsob jednání při mimořádných událostech. Platí při ní pravidlo, že je třeba dospět k všeobecné shodě. Diskusi často provázejí emotivní výstupy a nesmlouvavé výměny názorů. Džirga se tak může protáhnout na mnoho dní. Lója džirga byla původně jakýmsi poradním klubem paštunských kmenů, postupně do ní byly ale začleněny i ostatní klany, takže současných rad se už účastní všechny významné skupiny v zemi. I když po řadu let byla džirga pouze jen jakýmsi ceremoniálem, její rozhodnutí mají být závazná pro všechny státní orgány a dokonce s účinností zákona.

Pokud má v budoucnu dojít ke strategickému partnerství Afghánistánu a USA, musí podle afghánského prezidenta Hamída Karzáího Washington a jeho spojenci splnit několik podmínek. Karzáí vyzval spojence, aby především upustili od nočních náletů a prohledávacích operací, při kterých vojáci pátrají po povstalcích v obytných domech.

"Chceme strategické partnerství, ale s určitými podmínkami: naši národní integritu, bez nočních nájezdů a domovních prohlídek," prohlásil afghánský prezident před delegáty.

Právě noční prohledávací operace ale patří mezi nejúčinější metody v boji proti povstalcům. Karzáí však už delší dobu Američany i NATO za takové akce ostře kritizuje a nelibost za ně spojenci sklízí i u obyčejných Afghánců.

Kromě budoucí dohody o strategickém partnerství s USA kmenoví vůdci jednají i o případných rozhovorech s extremistickým hnutím Taliban. Povstalci účast na mírových rozhovorech s afghánskou vládou odmítají do té doby, dokud Afghánistán neopustí všichni zahraniční vojáci.

inc natoaktual.cz
zpět na článek