natoaktual.cz

V Ostravě padl rekord, armádní show sledovalo 225 tisíc lidí

25. září 2011  16:47
Největší přehlídku armádních, policejních a záchranářských jednotek vidělo rekordních 225 tisíc lidí. Dny NATO v Ostravě nalákaly návštěvníky především na akční ukázky bojových letounů, pozemních sil i elitních zásahových jednotek.  
Akrobatická skupina Turkish Stars | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Jízdní oddíl Městské policie v Ostravě Speciální zásahová jednotka německé celní správy ZUZ Moderizovaný tank T-72M4 CZ české armády Ohnivá stěna odpoutává pozornost pašeráků během zásahu speciální jednotky Osvobození rukojmí z uneseného dopravního letadla Speciální pořádkové jednotky české a polské policie Akrobatická skupina Turkish Stars Obrněný transportér Pandur II české armády Lotyšská akrobatická skupina Baltic Bees

V sobotu se na mošnovské letiště sjelo podle oficiálních informací 140 tisíc diváků. "V neděli vidělo program podle údajů policie 85 tisíc lidí," řekl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které akci organizuje. V součtu obou dní tak je to dosavadní divácký rekord, 225 tisíc návštěvníků.

"Návštěvníci měli možnost vidět na letišti 246 kusů techniky, z toho necelých 90 kusů techniky letecké," vypočítal Pavlačík.

Mezi divácky velmi atraktivní patřilo vystoupení turecké akrobatické skupiny Turkish Stars. Osmičlenná formace letounů předváděla na nebi za bouřlivých ovací dechberoucí kreace a v jednu chvíli na obloze vykouzlila i obří srdce. Efektní byla i ukázka zadržení pašeráků s mohutnými explozemi v podání české a německé celní zásahové jednotky. Tepelnou vlnu z výbuchu mohli pocítit na vlastní kůži i samotní diváci.

V případě elitní zásahové jednotky ZUZ německé celní správy, která je ve světě považována za naprostou špičku, šlo o její první veřejnou prezentaci mimo Německo.

Na statice byly k vidění například letouny F-15 izraelského letectva nebo speciální monitorovací letouny AWACS s charakteristickým kruhovým talířem. Jeden ze strojů přiletěl z alianční základny v německém Geilenkirchenu a pilotoval jej jeden z českých letců, kteří se účastnili operace nad územím Libye.

inc natoaktual.cz
zpět na článek