natoaktual.cz

Průzkumníci se vracejí do afghánského Lógaru se zvláštním úkolem

23. června 2011  18:22
Před třemi lety tvořili vojáci prostějovského 102. průzkumného praporu jádro úplně prvního českého provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar. Teď se do stejných míst vracejí. Kromě ochrany civilních expertů, kteří pracují na obnově země, mají jeden speciální úkol.  

FOTOGRAFIE

V Lógaru budou díky špičkové technice sledovat nejnovější praktiky Talibanu při odpalování improvizovaných výbušných systémů. Nastražené nálože představují pro spojenecké jednotky v Afghánistánu neustále vážnou hrozbu. Při jednom z takových útoků na konci května zahynul v provincii Vardak rotmistr Robert Vyroubal a další dva čeští vojáci byli zraněni.

Český tým v Lógaru
V afghánské provincii Lógar působí v současnosti 261 českých vojáků a 11 civilních expertů, kteří mají na starost obnovu a rozvoj celé oblasti. Český provinční rekonstrukční tým (PRT) působí v oblasti pod hlavičkou mise NATO od března 2008. Mezi priority PRT patří vedle podpory školství také zemědělství, opravy vodních zdrojů, zdravotnictví, budování infrastruktury a zvyšování kapacit afghánské policie. Za tři roky Češi dokončili v Lógaru přes 150 nejrůznějších projektů.

"Budeme sbírat důležitá data pro zajištění vyšší ochrany před výbušnými systémy," řekl velitel kontingentu Pavel Andráško. Vojákům pro tyto účely bude sloužit speciálně vybavené vozidlo Iveco a vyhodnocovací centrum pro elektronický boj.Vozidla, která čeští vojáci v Lógaru využívají, jsou standardně vybavena rušiči dálkově odpalovaných výbušných zařízení. Způsobů, jakými ozbrojenci nastražené nálože odpalují, je ale velké množství a neustále se objevují nové. Od mobilních telefonů až třeba po dálkové zamykání automobilů. Aby rušiče měly co "zarušit", musejí znát frekvence a další elektronické signály, které nálože odpálí.

Velké ucho na kolech
A právě taková data by měli specialisté během patrol a výjezdů k rekonstrukčním projektům sbírat. Speciální vozidlo během každé jízdy bude jako velké ucho díky špičkovým odposlouchávacím zařízením "lovit" nejrůznější signály a frekvence. Experti v centru na základně pak data analyzují a vyberou ty frekvence, které by mohly být nebezpečné. Těmi pak doplní rušiče v ostatních vozidlech.

"Naše schopnosti se tím výrazně rozšíří. Dosud jsme byli závislí na nových informacích od koaličních partnerů," konstatoval velitel 53. brigády průzkumu a elektronického boje Josef Havlík, pod jehož velení 102. průzkumný prapor nově spadá.

Rušič kolem vozidla vytvoří pomyslnou elektronickou bublinu, která nedovolí nálož odpálit. "Neexistuje ale způsob, jak zarušit nastraženou nálož odpalovanou obyčejným kusem drátu," upozornil Havlík. Kvůli tomu vojáci absolvují zvláštní výcvik, jak rozpoznat potencionálně nebezpečná místa, kde by se mohly mechanicky odpalované nálože ukrývat.

Metody a zkušenosti specialisté pochopitelně tají. "My jsme ti o krok pozadu, kteří reagují na nové způsoby. Obecně platí, že musím uvažovat jako nepřítel a ptát se, kam bych to uložil sám," dodal Havlík.

Přípravy na misi vrcholí
V Afghánistánu vystřídají vojáci v pořadí již 8. kontingentu své kolegy na přelomu července a srpna. Celkem 286 vojáků bude v Lógaru působit až do února příštího roku.

Ve vojenském prostoru Libavá na Olomoucku v těchto dnech dokončují poslední přípravy před odletem. V rámci závěrečného cvičení nazvaného Thorny Valley III vojáci procvičují reakce na všechny možné situace, které je v Afghánistánu mohou potkat. Od patrol, vyjednávání s vesničany přes napadení kolon až po evakuaci zraněných.

Aby bylo cvičení co možná nejvíce reálné, pohybují se ve vojenském prostoru přes dvě stovky jejich kolegů z jiných jednotek a "hrají" afghánské civilisty, policisty i povstalce.

inc natoaktual.cz
zpět na článek