natoaktual.cz

V Brně začíná veletrh IDET, nabízí řadu novinek

10. května 2011  21:33
Na brněnském výstavišti začal veletrh obranných a bezpečnostních technologií IDET. Výrobci hned první den představili několik novinek. Zájem budila především nová obrněná vozidla Vega české výroby nebo stroje, určené pro speciální síly.  


Přeloučská firma SVOS, která se specializuje na pancéřování vozidel, na veletrhu představila nové kolové obrněné vozidlo Vega. Na jeho vývoji pracuje od roku 2007. Výhodou oproti konkurenci má být vyšší odolnost proti střelám a minám a hlavně cena.

Společnost PRAGA-Export ve společné expozici s IVECO uvedla nové vozidlo LMW DF urečené pro nasazení speciálních sil. Pro ně je určeno také další vozidlo Supacat. Atypický terénní vůz s označením Jackal 2 (Šakal) bez střechy používají britské speciální jednotky v Afghánistánu. Do výzbroje je zaváděno od minulého roku a je považováno za nejlepší ve své kategorii.

"Právě technologie, které slouží k násobení účinnosti vojenských schopností, dokáží vytvořit co nejbezpečnější prostředí pro naše vojáky a vojačky a zajistit co nejvyšší stupeň interoperability, jsou proto důležité snad více než kdy předtím," řekl náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který v Brně představil odborné veřejnosti takzvanou Bílou knihu o obraně. Klíčový dokument má určit směřování české armády na nejbližší roky.

Podle generálního ředitele Veletrhů Brno Jiřího Kuliše je IDET čtvrtým nejdůležitější výstavní akcí na brněnském výstavišti. V armádní technice patří k největším v Evropě. "Veletrhy jsou místem pro transparentní obchody a o IDET to platí dvojnásob," uvedl Kuliš. IDETu se letos účastní přes 370 firem z 26 zemí světa.

Výrobce nákladních automobilů Tatra během, prvního dne oznámil, že získal nové zakázky v Brazíli. Chce tam dodávat 400 až 1000 aut ročně. Dalších 500 automobilů dodá do Saúdské Arábie. Jak oznámil generální ředitel firmy Ronald Adams, automobilka loni snížila ztrátu o 483 milionů korun na 105 milionů korun. Smlouvu s vládou v Saúdské Arábii Tatra podepsala před měsícem. V Brazílii je jejím partnerem údajně významný hráč na místním trhu. Jeho jméno firma neuvedla. "V uplynulých dvou letech jsme se snažili vytvořit pro Tatru globální síť. Pracovali jsme po celém světě, abychom mohli založit montážní haly a marketingové aktivity," uvedl Adams. Klíčové komponenty, tedy nápravy a odpružení, ale podel něj budou vždy vyráběny v Česku.

Hostem veletrhu by měl být první náměstek iráckého ministra obrany Mohan Hafíd Fahad. O Iráku se přitom hovoří jako o perspektivním odběrateli českých zbraní. IDET je určen především pro odborníky, pro které je vyhrazen první den. Pro veřejnost jsou brány výstaviště otevřeny od středy. Od čtvrtka navíc bude IDET pokračovat souběžně s dalšími veletrhy policejní, hasičské a záchranářské techniky PYROS/ISET.

Pro návštěvníky je připraven i bohatý doprovodný program. Organizátoři připravili speciální polygon, na kterém se divákům představí technika využívaná v zahraničních misích - například obrněné vozidlo Dingo 2, transportér Pandur nebo a Iveco LMV. Atraktivní program čeká na diváky i v sobotu, kdy se na polygonu odehraje tankovo - letecká bitva s modely tanků a letadel za použití pyrotechnických efektů. Podle Jiřího Erlebacha z Veletrhů Brno bude tato akce unikátní.

inc natoaktual.cz
zpět na článek