natoaktual.cz

Letečtí návodčí patří v Afghánistánu mezi žádané zboží

5. května 2009  19:06
Když se nad obzorem objeví malá, ale rychle se pohybující tečka, mají letečtí návodčí jen zhruba půl minuty na to, aby blížící se letoun úspěšně navedli na cíl ke zničení. Právě jejich schopnosti má ověřit rozsáhlé mezinárodní cvičení Flying Rhino, které pokračuje na území Česka.  

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Britský letoun Tornado nalétává nízko na cíl v podobě starého betonového přístřešku kdesi uprostřed Vojenského újezdu Libavá na Olomoucku.

Trojice návodčích o několik set metrů dále do vysílaček neustále upřesňuje pilotovi údaje, aby úspěšně cíl zasáhl. Ozve se výbuch a ohromný sloup kouře jde vidět na kilometry daleko. Cíl je spolehlivě zničen.

Cvičení Flying Rhino
Manévry začaly 27. dubna a potrvají až do 15. května. Cvičení probíhá na 22. letecké základně v Náměšti nad Oslavou, ve vojenských výcvikových prostorech Brdy, Boletice a Libavá a na území Vysočiny a Pardubického kraje.
Cvičení Flying Rhino, které česká armáda pořádá už posedmé, patří mezi největší události pro české vzdušné síly. Je zaměřeno na koordinaci pozemních a vzdušných sil a na spolupráci mezi piloty a leteckými návodčími. Cvičení se zúčastní 2 000 vojáků ze zahraničí a 1 500 z nejrůznějších jednotek české armády. - více o cvičení čtěte zde

"Podle mých zkušeností z Afghánistánu dosahuje úspěšnost takového navedení na cíl zhruba 95 procent," konstatuje velitel dánské skupiny leteckých návodčích Jimmy Mogensen. Spolu s kanadskými a českými kolegy si v těchto dnech prověřuje podobné mise na největších leteckých manévrech na území Česka.

"Je to tady výborné, protože letouny zde mohou létat v nízkých výškách, což třeba u nás v Dánsku nejde," pochvaluje si manévry Mogensen.

Návodčí jsou podle jeho slov především v misích, jako je ta v Afghánistánu, velmi žádaným zbožím. Ke slovu přicházejí například tehdy, když kolonu spojeneckých vozidel napadnou povstalci a ohrožení vojáci si vyžádají leteckou podporu. "Letouny můžou zaútočit během několika minut a úkolem návodčího je přesně označit místo ke zničení," popsal ve zkratce svou profesi Mogensen. Jeho "práce" začíná ve chvíli, kdy letoun mířící k cíli návodčí spatří.

Armáda totožnost českých návodčích přísně tají
Jednotka leteckých návodčích (FAC - Forward Air Control) vznikla v české armádě teprve před několika lety a patří mezi ty elitní. Tváře, totožnost i počet návodčích česká armáda přísně tají. Členové jednotky získali prestižní výcvik ve Velké Británii.

Při skutečném bojovém nasazení návodčí rozhodují o tom, zda letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl. Jejich úkolem je tak nepozorovaně proniknout často i hluboko do týlu nepřítele, najít cíl a zaměřit ho. Podobně jako agenti často používají civilní převlek, musí se umět orientovat v neznámé zemi i splynout s tamějšími lidmi.

Každoroční manévry Flying Rhino (Létající nosorožec) pak návodčím slouží jako možnost pro jejich certifikaci, tedy získání osvědčení k jejich bojovému nasazení. Výcvik leteckých návodčích trvá několik let a velmi náročné je i samotné výběrové řízení k jednotce.

"V Afghánistánu odvádějí ohromný kus práce. Chodili za nimi Američané, plácali je po zádech," popsala své zkušenosti z mise mluvčí Společných sil Sabina Introvičová.

Hvězdou cvičení je britská pilotka
Letošní manévry mají i svou první "hvězdu". Je jí britská pilotka bojového letounu Tornado Helen Hillard. Ani jako na jedinou ženu mezi piloty na ni velitelé neberou během cvičení žádné ohledy.

Právě její stroj byl dnes vidět nad Libavou během několika cvičných misí. Do kabiny bojového stroje už usedá sedm let a nalétala 1 500 hodin. Má za sebou misi v Iráku a připravuje se na další nasazení, tentokrát v Afghánistánu.

 

Kromě letců a návodčích jsou důležitou součástí manévrů i pozemní jednotky. Čeští a britští vojáci například procvičují boj v zastavěné oblasti.

Mechanizované jednotky s bojovými vozidly zase trénují s britskou protiletadlovou obranou společné bojové akce. Využívají přitom moderní zařízení včetně imitačních raket, které mají navodit co nejreálnější podmínky i pro piloty letounů, kteří se je snaží ze vzduchu "zničit".

 

"Jakmile systém letouny zaměří, operátor vypálí imitační raketu. Je to dobré i pro piloty. Vědí, že jsou zasaženi, mají reálný pocit. Palubní přístroje jim začnou pípat, že jsou zaměřeni jako ve skutečném boji," popisuje techniku Stuart Hanson-Smith z britské protiletadlové jednotky.

I jeho muži berou letošní manévry jako dobrou přípravu na své nasazení v Afghánistánu. Tam sice nepůsobí žádné nepřátelské letectvo, ale budou tam obsluhovat bezpilotní průzkumné letouny.

inc natoaktual.cz
zpět na článek